Jonge Jongers in het museum Hester van Rees In het Historisch Museum De Bevelanden is tot en met 3 mei 2020 de expositie Jonge Jongers en 't Mannengoed te zien. Een verrassende keuze voor een expositie! Het blijkt te gaan om de Zuid-Bevelandse jongerencultuur in de negentiende eeuw. Hoe gingen ze met elkaar om? Wat deden ze? Hoe zagen hun kleding, sieraden en accessoires eruit? Zoals jongeren uit alle tijden graag met elkaar optrekken, zo was het ook toen, maar toch ook met grote verschillen in vergelijking met nu. Ongetrouwde jongers (niet jongens, maar op zijn Zeeuws met een r, jongers) van 18 jaar en ouder verenigden zich in jongerenverenigin gen. Ze hadden een bestuur en een reglement. Volgens het reglement moest Afb. 2. De klapbank van Oudelande. de gezamenlijke 'jonkheid' driemaal per jaar bij elkaar komen voor een vergadering, op straffe van een boete. Daarvoor huurden ze een herberg af, bijvoorbeeld De Oude Liefde in Kruiningen. Daarbij mocht de herbergier niet aanwezig zijn, want wat werd gezegd of gedaan, moest geheim blijven. Eerst werd de wet voorgelezen. Geïnteresseerde nieuwe leden werden aangenomen als men in meer derheid voor hen koos. Een van de voorwaar den daarvoor was het 'mondvast blijven' zoals dat heette. Uit de school klappen (van wat er bij die jongerenavonden gebeurde) leidde tot verlies van lidmaatschap en een boete. Je moest je ook indrinken. Geen herbergier of uit bater zou dat nu accepteren, want er werd veel gedronken, om niet te zeggen buitengewoon veel gezopen en ongetwijfeld ging ook het nodige kapot. Drinkbekers bevatten een halve liter brandewijn of jenever. Die moest je achter elkaar leegdrinken. Al deze zaken waren in het reglement opgenomen. Kwam je niet op de Jongersavond, dan kostte je dat bijvoorbeeld 0,40. De boetes gingen in de pot voor het potverteren op de volgende Jongersavond.1) De Jongersavonden waren beroemd, zo niet berucht. Na de vergadering en bovenmatig alcoholgebruik gingen de Jongers lallend en schreeuwend het dorp in. Afb. 1. Twee Jonge Jongers, circa 1855. (Alle afbeeldingen collectie Historisch Museum De Bevelanden.) 27

De Spuije | 2020 | | pagina 29