Hij was ook nog herbergier van de herberg die later als 's Lands Welvaren en weer later Het Waterschip genoemd wordt. Marinus zijn schoonzoon, Dirck Maertense Amper die met zijn dochter Janneke is getrouwd, is even eens molenaar geweest. De vader van Dirck Amper, Maerten Pieterse Amper is trouwens ook lange tijd molenaar in Borssele geweest. Als we de verslaglegging van de vergaderin gen van de kerkenraad in Borssele mogen geloven was molenaar Maerten Amper ook niet zo'n brave Hendrik. Het gezin van Marinus Haey is in 's-Heeren- hoek nog met vijf kinderen uitgebreid. Na het overlijden van Marinus huwt Neeltje de Vriese in 1690 met Johannes Cornelisse Schipper. De herberg houdt ze nog enige tijd aan. Nog voor het aanbreken van de vol gende eeuw overlijdt ook Neeltje de Vriese. Of Marinus Haey in 's-Heerenhoek ook nog in opspraak komt weten we niet, één keer is wel genoeg! Wel lezen we in de notulen van de vergadering van de kerkenraad van 19 juni 1678 dat onder anderen Marinis Haek zich op biddag in mei van dat jaar in de soetelkeete aan de zonde van dronkenschap zou hebben schuldig gemaakt. Een soetelkeete is een keet (soort café) geplaatst bij grote (dijk) werken. Omdat in het doopboek van 's-Hee- renhoek Marinus Haey ook wel als Haek en Hoek voorkomt zou dit onze hoofdpersoon Marinus Haey kunnen zijn, helemaal zeker weten we dit echter niet. In 's-Heerenhoek komen anderen in die tijd wel in opspraak. Het gezin Haey-de Vriese heeft in die plaats nog wel meegemaakt dat de predikant Jacobus de Cluyver zijn ambtgenoot van Driewegen vermoordt. Maar dat is natuurlijk weer een verhaal apart, waarover anderen al eerder hebben gepubliceerd. De 'Hayen' blijven iets met molens hebben. De zoon van Marinus, Hubrecht, is ook nog molenaar te 's-Heerenhoek geweest. Na zijn dood trouwt zijn weduwe in 1717 met Marinus Carpentier uit Tholen en die Marinus wordt ook molenaar te 's-Heerenhoek. De praktijken van molenaar Carpentier kunnen ook niet altijd door de beugel. In het boek van J. de Ruiter over 's-Heeren- hoek wordt daarvan melding gemaakt. De jongste zoon van Marinus Haey, Francois, die in Axel een bestaan opbouwt en in die plaats schepen wordt, laat bij zijn overlijden een omvangrijke boedel na, waaronder een boekweitmolen. Over het wel en wee van die Francois en vooral over de verdeling van de boedel kan ook nog wel het een en ander geschreven worden, maar dat is iets voor later. Tenslotte kunnen we nog melden dat de kleinzoon van onze Marinus Haey en Neeltje de Vriese in de plaats Arnemuiden in de achttiende eeuw een bekende persoon is geweest. Over hem heeft J. Adriaanse in het kwartaalblad Arneklanken van de Historische Vereniging Arnemuiden, van december 1999, een artikel geschreven. Wie durft er nu nog te beweren dat familie onderzoek zo saai is! Belangrijkste bronnen: J. de Ruiter, Nisse: dorp aan de Zwake, Goes 1996. J de Ruiter, 's-Heer Abtskerke: dorp in de Poel, Goes 1996. J. de Ruiter, 's-Heerenhoek: dorp tussen slicken en blicken, Goes 2001. J. de Ruiter, Borssele: dorp bewesten de vijfzode, Goes 1994. Gemeentearchief Goes (GA Goes), genealogische gegevens betrekking hebbend op het geslacht Blaauwbeen en het geslacht Lopsse. GA Goes, bewerking van Rechterlijke Archieven Zeeland 2039 door P.A. Harthoorn, waaruit de akte van 25-4-1589 van notaris Levendale te Goes. Zeeuws Archief, genealogische afschriften nrs. 201, 247 en 351 voor wat betreft Nisse en nrs. 133 en 170 voor wat betreft 's-Heerenhoek. Gemeentearchief Borsele (GA Borsele): Gerechtsrol Nisse en notulen kerkenraad Nisse met transcripties door de dames S.J.P. Oostdijk-de Kraker en M. Torbijn-Reynhout voor wat betreft het beschreven proces en de bemoeienis in deze zaak door de kerkenraad. GA Borsele, onder andere parenteel van Marinus Haey door de heer A.A. Bouwens te Aagtekerke, alsmede diverse transcripties. 36

De Spuije | 2020 | | pagina 38