Inhoud Woord vooraf Woord vooraf 1 Waar leg je de grens? Gemeentelijke herindelingen 1815-1970 Marcel van der Borgt2 De 'ordehandhavers' van Goes, deel I Albert L. Kort14 Jonge Jongers in het museum Hester van Rees 27 De molenaar van Nisse in opspraak Adri Haaij 30 De Vreemid, 16-22 juli 1921 Jan de Jonge 37 Reacties van lezers48 Boekindruk: Duivels dilemma Albert L. Kort 49 Soldaten kwamen en gingen Jan de Jonge51 Ieder jaar zijn er herdenkingen. Dit jaar is dat onder andere het geval met de gemeentelijke herindeling van de Bevelanden, in 2020 vijftig jaar geleden. Voor Marcel van der Borgt was dat aanleiding om eens terug te kijken naar de ontwikkelingen op langere termijn. Hij begint zijn artikel in 1815, na het vertrek van de Fransen. Daarbij komen niet alleen de veranderingen in Zeeland of op de Bevelanden aan de orde. Er wordt ook nagegaan hoe men in omringende landen met het verschijnsel 'gemeente' omgaat. En hij stelt zich de vraag, hoe nu verder? Want: waar leg je de grens? Het tweede artikel in deze Spuije gaat over de Goese politie, geschreven door Albert L. Kort. Ook hij begint zijn verhaal in de eerste helft van de negentiende eeuw. In 1833 was er een volksoproer waarbij de bevolking van Goes in opstand kwam tegen de stedelijke machthebbers. Dat was het begin van een andere kijk op de stedelijke politie. Van een 'politiemacht' was op dat moment nog geen sprake en de stadsbestuurders hadden na het volksoproer wel door dat er op dat vlak iets moest gebeuren. Snel gingen de veranderingen niet en ook de kwaliteit van de negentiende- eeuwse agenten liet nogal eens te wensen over. In deze Spuije het eerste deel van de weg die werd afgelegd naar een degelijke en betrouwbare politieorganisatie. Met een bijdrage over de molenaar van Nisse gaan we een paar honderd jaar verder terug in de tijd. Adri Haaij dook in het verleden van de familie Haaij en kwam uit bij Marinus Haey, jongeman van Baarland, die zich in Nisse vestigde als molenaar. Enkele jaren na zijn huwelijk, met Neeltje de Vriese, werd Marinus er van beschuldigd dat hij vleeselijke conversatie had gehad met een jongedame die niet zijn vrouw was. Het daaruit voortgekomen speelkint zorgde er voor dat de wereldlijke en kerkelijke autoriteiten zich er mee gingen bemoeien. Wie sprak de waarheid? In onze tijd worden regelmatig feesten en manifestaties georganiseerd in de binnenstad van Goes, maar ook honderd jaar geleden was het al zo. In 1921 was er in de maand juli een manifestatie genaamd Vreemid. De organisatoren waren de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer en de mid denstandsverenigingen, vandaar de naam. De manifestatie duurde een week en trok grote aan tallen bezoekers. Ze konden de tentoongestelde goederen bekijken, maar er was ook veel muziek en allerlei spelen. Er waren demonstraties en iets dat leek op tooverij: een draadloos concert dat vanuit Den Haag te horen was in Goes. Er waren die week in Goes ook nog een zangconcours en een turntoernooi, zodat het in de stad met de duizenden bezoekers een drukte van belang was. Jan de Jonge schreef er een artikel over naar aanleiding van een prent van de tentoonstelling die bij toeval werd gevonden. Op vrijdag 17 april houdt de Heemkundige Kring de jaarvergadering, om 19.30 uur, in Amicitia in Kloetinge. Spreker die avond is Piet van Cruijningen, onder andere mede-auteur van de Geschiedenis van Zeeland. Hij zal vertellen over de Gouden Eeuw en wat die voor Zeeland betekende. We hopen velen van u daar weer te ontmoeten. Bestuur en redactie De nota van de Heemkundige Kring voor uw bijdrage over 2020 is bijgesloten in dit blad. 1

De Spuije | 2020 | | pagina 3