De Vreemid prent De prent is een origineel, uniek, kalligrafisch hoogstandje, gemaakt door een kalligraaf met initialen H.W. (rechtsonder). Hij heeft de symboliek van diverse geloofsrichtingen samengebracht in de prent. De bovenste rand lijkt op een randversie ring van een middeleeuws handschrift. Centraal hierin staat een bisschopsmijter, waarnaast aan beide zijden de krul van een bisschopsstaf is getekend. Onder de mijter is een wapenschildje getekend, met daarin een 'romeinse' godin, gehuld in een toga, die een bundel takken vasthoudt. Met een schrijfstift wijst ze naar de letters "VREEMID". Rondom het wapenschild zijn drie banderolles getekend met daarachter gestyleerde groene takken. Op de drie banderolles zijn de woorden VERKEER, NIJVERHEID en HANDEL geschreven. Links en rechts van het wapenschild bevin den zich twee gotische ramen, aan de bin nenzijde versierd met gotische driepassen. Daarbinnen is een rond venster getekend met in het linker venster het wapen van Goes en in het rechter ronde venster het wapen van de provincie Zeeland. Daaronder het woord OORKONDE op een achtergrond, weer op middeleeuwse wijze opgevuld. Daaronder een groot kader met tekst: VREEMID Nijverheidstentoonstelling en Fancy Fair georganiseerd door de "Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer op Zuid- en Noord-Beveland" en de beide Goesche Middenstandsvereenigingen "Handelsbelangen" en "De Hanze". Gehouden te Goes in de Sociëteit V.O.V. van 16-22 Juli 1921. Ter herinnering aan dit feit is deze oorkonde opgemaakt. Links van het tekstkader bevindt zich een smal rechthoekig kader. Hierin heeft de kalligraaf een tekening geplaatst van de Korte Kerkstraat te Goes met uitzicht op het noordtransept van de Grote Kerk. De oorkonde wordt afgesloten aan de onderzijde met een smal liggend kader, waarin groene takken zijn getekend, en in het midden een muziekharp. Aan beide zijden van de harp ligt een blad met blad muziek, waarop het lied 'VREEMID' staat. De tekst luidt: 'Vreem' ende 'Mid', Een fancy-fair vol leven O! Wat een pret en jool in Goes. Wel, op mijn woord! Ik wil Je wel vertellen. Ik leef het Steeds maar in een roes. 'Vreem' ende 'Mid' is mooi En leerzaam; 'n grabbelton En ook een schietkraam. Rechtsonder in dit kader bevindt zich een erekrans gebonden in een wit lint, met daarin een gestyleerde letter M van Maria?). Bron: website gemeentearchief Goes, https://www.goes.nl/ gemeentearchief/schenkingen_43347/item/oorkonde- van-ongeneuchten-vrij-dhr-e-van-brummelen_166597. html Afb. 9. linkerpagina. De Vreemid-prent. (Collectie gemeentearchief Goes.) 47

De Spuije | 2020 | | pagina 49