Duivels dilemma Duivels dilemma Boekindruk: Peter Bak Peter Bak, Duivels dilemma De dood van 23 verspreiders van verzetsblad Trouw, Hilversum 2019, ISBN 9789087047900, prijs 19,-. In augustus 1944 werden in kamp Vught 23 colporteurs van het verzetsblad Trouw gefusilleerd. Het was, zo is lange tijd aange nomen, het gevolg van het ultimatum dat door de Duitse bezetter aan de krant werd gesteld. Als Trouw voor 9 augustus 1944 zou stoppen met de uitgave van de krant, zouden de verspreiders niet worden terechtgesteld. Trouw week niet voor de Duitse druk en het gevolg was dat de 23 gijzelaars op 9 en 10 augustus 1944 tegen de muur werden gezet. Een verschrikkelijke gebeurtenis waarvan de directe voorgeschiedenis door gebrek aan voldoende schriftelijke bronnen grotendeels in nevelen is gehuld en daarom aanleiding geeft tot verschillende lezingen. Zoals de schrijver zelf opmerkt: verhalen genoeg, feiten zijn schaars. Kortom, een ideale voedingsbodem voor allerhande speculaties. Eén van de vragen die blijft opduiken is of de 23 gijzelaars werkelijk zo eensgezind en vastberaden waren om te sterven voor hun principes. Of waren ze al ten dode opge schreven nog voordat de vergadering van de Trouw-leiding zich over het ultimatum van de Duitsers kon buigen? Met andere woorden: was het ultimatum slechts schijn? Het zijn vragen waarop waarschijnlijk nooit een een duidig antwoord kan worden gegeven. Trouw verscheen voor het eerst in februari 1943 en de verspreiding van het blad was in handen van Wim Speelman. Omdat het blad in de ogen van de bezetter ophitste tot geweld, wilde de Sicherheitsdienst (SD) de distributie ervan te vuur en te zwaard bestrijden. Het was de oost-Pruis Erich Gottschalk die daarmee werd belast. Reeds in 1943 boekte hij succes, toen de Duitse deser teur Franz Still werd gearresteerd. Omdat Still na zijn desertie door het Zeeuwse verzet was geholpen, kende hij zowat alle namen van Zeeuwen die bij het verzet en bij Trouw waren betrokken. Onder zware Duitse druk sloeg hij door en tien Zeeuwse Trouw-verspreiders werden gearresteerd. Onder hen bevonden zich de 21-jarige, uit Zaamslag afkomstige Fré Bakker, die alles wat hij wist aan zijn Duitse ondervragers opbiechtte: spionage, pilotenhulp, wapen bezit en verspreiding van Trouw. Schrijver Bak: Ten einde het vege lijf te redden biedt hij Gottschalk aan om hem de topman van Trouw in Zeeland in handen te spelen: Kees de Graaff, een huisschilder uit Goes en een van de aartsvaders van het Zeeuwse verzet. De Graaff werd in Bergen op Zoom in de kraag gegrepen en sloeg in de verhoorkamer door toen Gottschalk dreigde zijn aanstaande vrouw naar een kamp af te voeren. De dood van zj verspreiders van verzetsblad Trouw Afb. 1. Omslag van het boek. 49

De Spuije | 2020 | | pagina 51