Soldaten kwamen en gingen Boekindruk: M. Allewijn en PJ. Priester, Soldaten kwamen en gingen, hertaald door Gerard Verkuijl, 64 pagina's, ISBN 978-90-71937-82-8, Goes 2019, prijs 9,95. In het slotwoord van het boekje stelt de Nederlands Hervormde predikant S.J.M. Hulsbergen de vraag of het nu het moment is om een boek als dit te laten drukken. Of het überhaupt zin heeft om op deze manier te vertellen wat wij in ons kleine dorpje, in een hoekje van het land hebben meegemaakt. Alles bij elkaar is het een klein, heel klein stukje wereldgeschiedenis. Hulsbergen stelde zich die vraag in november 1946 en nu, bijna 75 jaar later, kunnen we die weer stellen. Het boekje uit 1946 is namelijk opnieuw uitgege ven, door Gerard Verkuijl hertaald in heden daags Nederlands. Hoedekenskerke is inderdaad slechts een klein dorpje, in een hoekje van het land, maar wel een dorpje waar oorlog en bevrijding diepe wonden hebben geslagen. Bij aanvang van de Tweede Wereldoorlog telde het dorp ongeveer 700 inwoners. Daarvan zouden er 38 slachtoffer worden van oorlogshandelingen. Een groot deel van de huizen werd verwoest bij beschietingen rondom de bevrijding. Dat was niet alles, want op 18 oktober 1944 zetten de Duitsers de sluisdeuren in de zeedijk open en liep de polder rondom Hoedekenskerke onder water. Het doel was een groot gebied te inunderen om de opmars van de geallieerden zoveel mogelijk te bemoeilijken. Veel zin had het niet, de amfibievoertuigen lieten zich niet tegenhou den. Wel werd grote schade aangericht aan de gewassen die bij velen nog op het land stonden. Vanaf 25 oktober volgden enkele dagen van vrijwel onophoudelijke beschietingen, 74 uur lang. Een ieder die kon vluchtte weg, niet eenvoudig door het hier en daar diepe water. Het dorp bleef zo goed als verlaten achter. Er werd onderdak gezocht bij boerderijen Afb. 1. Het huis en de schuur van de familie Van de Ree na de beschieting van Hoedekenskerke in oktober 1944 door de geallieerden. Toen bekend onder nummer A 110, thans Molenstraat 38 en 38a te Hoedekenskerke. Er staat water op de straat. Dit als gevolg van de inundatie die op last van de Duitsers plaatsvond. De schuur is na de oorlog herbouwd. (Foto familie Van de Ree.) 51

De Spuije | 2020 | | pagina 53