De provincie Zeeland telde bij de start van het Koninkrijk, in 1815, nog vele kleine gemeenten. Totaal 117 gemeenten, sommige waren echt heel klein. Bijvoorbeeld Gapinge op Walcheren met 161 inwoners of Kats op Noord-Beveland met 280 inwoners. Op Zuid- Beveland waren dat bijvoorbeeld 's-Heer Hendrikskinderen en 's-Heer Abtskerke. Afb. 1. Kaart van Zuid-Beveland, Hattinga Atlas van Zeeland, 1753. (Wikipedia Commons, www.kennisbank-waterbouw.nl.) Despoten in het klein waren de ambachts heren. Hun grote invloed kwam bijvoorbeeld tot uiting toen in 1829 de raad van Ovezande bezwaar maakte tegen de door de provin cie voorgestelde fusie met Driewegen. Het belangrijkste verweer toen was dat beide gemeenten verschillende ambachtsheren hadden die bij voordrachten of benoemin gen, waartoe ze gerechtigd waren, het belang van het eigen ambacht en de ingezetenen voorrang zouden geven. Men kon er dus op rekenen dat hieruit botsingen en onvrede zouden voorkomen.1' 1848 - 1945 Nadat België zich onder andere vanwege de autoritaire regeerstijl van Willem I in 1830 al had losgemaakt van Nederland vonden er in 1848 weer ingrijpende veranderingen plaats. In verscheidene Europese hoofdsteden braken opstanden uit, het zogenaamde Revolutiejaar. Die golf van revoluties begon in februari van dat jaar in de Franse hoofdstad Parijs, maar verspreidde zich al snel naar onder andere Duitsland, Italië en Oostenrijk. Ook in verschil lende Nederlandse steden braken rellen uit. Volgens de overlevering schrok Willem II zo van deze gebeurtenissen, dat hij naar eigen zeggen in één nacht van zeer conservatief zeer liberaal was geworden. Om het gevaar van een revolutie in Nederland af te wenden, besloot de koning zich niet langer tegen een liberale grondwetsherziening te verzetten. Vier jaar eerder was zijn antwoord bij een verzoek voor herziening van de grondwet: dit voorstel nooit, al ware het schavot ernaast geplaatst.2' Een heel andere lezing van deze omwenteling spreekt van chantage. Toen na toestemming van Koningin Beatrix het koninklijk archief werd ontsloten kwam nieuwe informatie beschikbaar. Volgens zijn biograaf, Jeroen van Zanten, was Willem II chantabel. Hij zou door kompanen van Thorbecke onder druk zijn gezet om de grondwet aan te passen. Zo niet, dan zouden ze zijn homoseksuele gevoelens openbaar maken. Tot dan toe had hij de personen die met publicaties van zijn 3

De Spuije | 2020 | | pagina 5