Afb. 4. Nederland in het jaar 2000. (Uit: Enkele gedachten over het ruimtelijk beeld van Nederland in het jaar 2000 bij een bevolking van 20 miljoen.' Door prof. ir. Jac. P. Thijsse1963.) trefwoorden waren. Een periode die volgde na de tijd van de wederopbouw, schaarste en armoede, de ramp en een geboortegolf. Nederland had toen een relatief jonge en snelgroeiende bevolking, heel anders in ver gelijking met de samenstelling en bevolkings groei nu, ruim vijftig jaar later. Een bevolking die toen werd geconfronteerd met een ongekende welvaartsgroei en toename van de vrije tijd. Zo besloot in 1961 de gemeente Kruiningen dat haar ambtenaren vanaf 1 mei eens in de twee weken recht hadden op een vrije zaterdag. Zij en vele andere tijdgeno ten kregen meer tijd om te gaan winkelen in bijvoorbeeld Goes, deel te nemen aan sporten of op bezoek te gaan bij familie of vrienden. Door de stijgende lonen had men ook voor het eerst sinds de oorlog meer geld te besteden aan luxe dingen zoals een TV. En, indien men zich een auto kon permitteren, kon men er het hele weekend op uit trekken. Snel vergrootte voor ieder de actieradius tot ver buiten de grenzen van dorp en gemeente. En zo groeiden ook in korte tijd de verbindin gen met Midden-Zeeland. Midden in die periode en min of meer tegelijk met de besluitvorming met betrek king tot de herindeling verscheen de eerder genoemde Tweede Nota Ruimtelijke Ordening. In deze tijdens het kabinet Cals verschenen nota werd nog voorspeld dat Nederland in 2000 twintig miljoen inwoners zou herbergen. Groei werd het devies bij allerlei grote plannen van de overheid. Er lag onder andere een plan op de teken tafel met betrekking tot het Sloegebied dat zich van Vlissingen tot Ellewoutsdijk zou gaan uitstrekken. Een ander project was het ambitieuze Reimerswaalplan met zeehavens en industrie in het oostelijk deel van Zuid-Beveland tot aan Bergen op Zoom. In dit licht van groei, van meer, van groter, vond dan ook de dis cussie met betrekking tot de gemeentelijke herindeling plaats. 2. Herindeling van Zuid Beveland 1-1-1970 Laten we dan eerst teruggaan naar begin van de negentiende eeuw, de Franse Tijd, hoe zag de gemeentelijke indeling op Zuid-Beveland er toen uit? Toen 33 gemeenten, ontstaan uit voormalige heerlijkheden en de jurisdictie van Goes. Deze waren door eerdere opheffin gen en samenvoegingen voor 1 januari 1970 inmiddels gereduceerd tot 24 gemeenten. Dus 33 gemeenten werden 24 gemeenten met de minste inwoners in Ellewoutsdijk en in Goes de meeste. En Oudelande met het kleinste oppervlak (bijna 5 km2) en 's-Heer Arendskerke de grootste met 54 km2. Hiervoor werd al vermeld dat in de negen tiende eeuw veel gemeenten een burge meester moesten delen. Opmerkelijk is het, dat ook aan de vooravond van 1970 nog veel Bevelandse gemeenten hun burgemeester samen hadden met een of meer andere gemeenten. Dat had natuurlijk ook te maken met de op handen zijnde herindeling. De provincie speelde daar al op in door geen nieuwe burgemeesters meer te benoemen in de bestaande gemeenten. Dat deden bur gemeesters van buurgemeenten er gewoon even bij. Zo was W. van Liere burgemeester 6

De Spuije | 2020 | | pagina 8