Afb. 5. Reimerswaalplan en Sloeplan, volgens de Tweede Nota Ruimtelijke Ordening. In bruin de haven- en industriegebieden. in Baarland en Oudelande, D. Lodder bur gemeester van Ellewoutsdijk, Driewegen en Borssele, L. Quarles van Ufford was burge meester in 's-Gravenpolder, Nisse en 's-Heer Abtskerke, M. Somers in Heinkenszand en Hoedekenskerke en P. Danielse in Kattendijke en Kloetinge. Het is dus niet verwonderlijk dat de discus sie met betrekking tot herindeling van de gemeenten op Zuid-Beveland al veel eerder op gang kwam. Dat gold zeker voor de vele kleintjes in de Zak van Zuid-Beveland. Al in 1941 kwam er een opmerkelijk advies van een provinciale commissie om de katholieke dorpen in de Zak maar samen te voegen tot een gemeente. In 1942 was er een voorstel tot samenvoeging van alle gemeenten in de Zak tot vier nieuwe. Er werd door sommigen gedacht dat dit idee door de bezetter was ingegeven bij gebrek aan voldoende NSB- burgemeesters, maar dat is maar de vraag. Want in 1947 werd weer een provinciale commissie ingesteld voor herindeling van de Zeeuwse gemeenten en zo circuleerde er een jaar later een voorstel geen vier maar drie gemeenten te vormen in de Zak. Ook dit plan ging voor velen te ver. Weer een paar jaar later was er een plan uitgelekt en in de lokale kranten gepubliceerd om van de twaalf gemeenten in de Zak er acht te maken. Deze discussie was nog niet verstomd of weer werd een nieuw plan gepubliceerd. Het plan om zeven nieuwe gemeenten te vormen op Zuid-Beveland, waarvan twee in de Zak. Dit plan leidde uiteindelijk tot de herindeling in 1970. Met vier nieuwe gemeenten en slechts een in de Zak van Zuid-Beveland. Met Goes als grootste qua inwonertal, Borsele qua oppervlakte en Kapelle in beide opzichten de kleinste.8) In 1964 nam de provincie het initiatief bij deze herindeling met het versturen van een brief naar alle betrokken gemeenteraden. Daarmee startte een fase van beraadslagin gen op het niveau van gemeenten en pro vincie ter voorbereiding van het definitieve wetsontwerp dat in de Tweede Kamer aan de orde zou worden gesteld. 7

De Spuije | 2020 | | pagina 9