Ik verklaar dat ik bovenstaande vragen naar mijn beste weten beantwoord heb. Ondanks nauwkeurige nasporingen zijn mij geen omstandigheden bekend, die de veronderstelling kunnen wettigen, dat ik zelf of mijn (toekomstige) echtgenoote van Joodschc ouders of grootouders afstamt Ik weet dat een opzettelijk foutieve of onvolledige invulling ten gevolge heeft, dat ik terstond uit den dienst kan worden ontslagen of dat mijn benoeming nietig kan worden verklaard. (Plaats van dateering en onderteekening) N.B. 'Hij die thans ongehuwd zijnde, later in het huwelijk wil treden, alsmede hij die later een tweede of verder huwelijk wil aangaan, is verplicht om, alvorens tot dat huwelijk over te gaan, hiervan langs den hierarchieken weg mcdcdccling te doen aan den burgemeester van de gemeente tot welker politiekorps hij behoort. Dit formulier zal hem daarop ter verdere invulling opnieuw worden toegezonden. Afb. 7 en 8. Ariërverklaring van agent Kort uit 1941 die iedere ambtenaar, dus ook de politieagenten, moest ondertekenen. (Collectie auteur.) behielden. In 129 van de 900 gemeenten zou alleen gemeentepolitie zijn; in de 771 overige gemeenten zou alleen de marechaussee dienst doen. Het betekende het definitieve einde van de gemeenteveldwachter.4^ Voor Goes veranderde er niet veel. De gemeente politie bleef en werd uitgebreid. In 1940 werden vier agenten van de militaire politie aan het korps toegevoegd. Een jaar later werd het aantal agenten op zestien gebracht en werd er een rechercheur (Chr. Louisse) aangesteld.49) Over de houding van de politie tegenover de bezetter kunnen we niet veel meedelen. Sommigen gingen te ver in hun medewerking aan de Duitsers en werden van collaboratie beschuldigd. Zo weten we dat de vier mensen die in 1940 aan de politie werden toegevoegd (J. Kramer, A. Schalkoort, C.M. van de Zande en C.A. Blommesteijn) bij de bevrijding eind 1944 werden geschorst.50) Aan de andere kant waren er politiemensen die een belangrijke rol in het verzet hebben gespeeld. Inspecteur Reneman en rechercheur Louisse leverden geregeld berichten aan het verzet die in de letterlijke zin van het woord van levensbelang konden zijn.51) Als we burgemeester Ten Kate mogen geloven, was Reneman zelfs de spil van het Goese verzet tegen de Duitse bezetter. In 1946 schreef hij aan zijn collega in Alkmaar: De Heer Reneman is een volbloed politieman met buitengewoon veel interesse voor zijn werk. Hij was hier in Goes korpschef en heeft zijn werk altijd met bekwaam heid en tot volle tevredenheid verricht. Hij heeft een goede discipline in het korps en bezit een uitstekend organisatievermogen. Hij is een man met frissche ideeën, veel liefde voor zijn werk en zeer actief. In den bezettingstijd heeft hij een zeer goede houding aangenomen; hij was een van de organisatoren van het verzet ter plaatse en heeft dikwijls gevaarlijk werk geleverd ten bate van de onderduikers, verzetsbeweging, enz. Hij genoot het volle vertrouwen van de leiding van het verzet en nam in het voorbereidende en uitvoerende werk een belangrijk aandeel. 52) Na de Tweede Wereldoorlog Het door de Duitse bezetter doorgevoerde onder scheid tussen rijks- en gemeentepolitie bleef na 1945 van kracht. Steden behielden hun gemeen tepolitie, dorpen hun rijkspolitie. Wat werd echter 10

De Spuije | 2020 | | pagina 12