Expositie 'De originele Randjes' Hester van Rees 'De originele Randjes', zo heet de nieuwe expo- site in de merklappengang van het Historisch Museum De Bevelanden, met als toevoeging 'Schoollapjes van Randje per week'. Het klinkt nogal cryptisch en niet heel boeiend voor niet ingewijden, maar... het is zeer zeker de moeite waard om de expositie te bekijken. Het corona virus Covid-19 heeft helaas de eerste maanden flink roet in het eten gegooid, maar de expositie loopt tot 12 september 2020 en wordt waar schijnlijk verlengd. Wat wordt bedoeld met (originele) 'Randjes'? Om dat uit te leggen, moeten we beginnen met merklappen. Geen randje namelijk zonder merklap. Merklappen waren de borduurlapjes die jonge meisjes op school maakten om te leren het linnengoed van de familie te merken, dus met naam en huisnummer. Want linnengoed werd vroeger gedroogd op de 'bleek' en het kon gebeuren dat iemand jouw linnengoed mee naar huis nam of omgekeerd. De wasdag was immers een vaste dag en iedereen uit de buurt droogde de was op dezelfde bleek. Door het linnengoed te merken wist men wat van wie was. Het merken was zo belangrijk dat het eind negentiende eeuw een verplicht vak werd op de lagere school, 'Nuttige Handwerken' geheten. Zo'n borduur- lapje werd volgeborduurd met het alfabet in hoofdletters, kleine letters, rechte en schuine, met getallen van 1 tot 10 op verschillende manie ren, vaak afgewisseld met een fantasierandje. Afb. 1. Simone de Jongh (links) en Annelies van den Bergh. (Alle foto's door K. van Rooijen.) Afb. 2. Oude schoollap, onder. Geleidelijk leerden kinderen behalve merken van het linnengoed, ook kleding repareren, het stoppen van gaten en allerlei naaitechnieken die van pas kwamen bij het maken van de eigen uitzet als bruidsschat. In deze expositie zijn de fantasierandjes het uitgangspunt van de drijvende krachten achter de tentoonstelling, Annelies van den Bergh en Simone de Jongh! Annelies is al vroeg geïnteresseerd geraakt in oude, bewaard gebleven schoollapjes en heeft in de loop der jaren een hele verzameling aange legd. Simone de Jongh, heeft een eigen ont- werpatelier (www.soedidee.nl). Annelies en Simone werden gegrepen door het idee met die lapjes van toen iets te doen voor de 13

De Spuije | 2020 | | pagina 15