ii V iiiterdjoe HAAV Afb. 2. Deel van een veldkaart van de Frederikspolder, waar de hoeve ligt. Deze kaarten zijn een bijlage bij het Noord- Bevelandse Veldnamenboek samengesteld door J.M. Filius, H.C. de Kater, J.J. de Looff en P van der Maas. Kortgene/Wissenkerke 1982. Landbouwer Van de Linde noteert: Karwij gereden, heel groen, zoodat ze wel 3 weken zal moeten staan eer ze gedorschen kan worden. En inderdaad, in de derde week van juli wordt een zeil gehuurd om de karwij te dorsen (te geselen) en sterke drank. Jenever bij 't karwij dorschen 14 fl. x 70 ct. Er wordt op het land staand vlas verkocht. Men begint met het maaien (pikken) van de erwten en de tarwe (ras Chevalier). Notitie van I. van de Linde; 4 Aug. Hevige storm waardoor vooral aan de gerst enorme schade is veroorzaakt. De erwten, tarwe, wintergerst en haver worden gesneden. Het maanzaad snijden wordt uitbe steed (mannen verdienden daarmee 1,10, vrouwen 0,70 per dag). Begin september wordt het lege land weer bemest. De bruine bonen worden opgetrok ken en op tollen gezet. Men begint met het aardappelen rooien. Dan zijn er dertien a vijftien arbeidskrachten op de aardappelakkers aan het werk. Ook vrouwen en kinderen van de arbeiders worden daarbij ingezet. Zijn arbei ders huren aardappelland voor eigen gebruik. De grootte van die perceeltjes is 106 tot 116 roeden met een huur van 0,20 per roe. (1 vierkante Noord-Bevelandse roede is 12,96 m2 Het weer is prima, zo lees je in een notitie. De laatste dagen verlopen uitstekend droog om mest uit te rijden enz. In sept. begonnen paarden maïs te voederen. Eind september worden de eerste suikerbieten gerooid. De vier arbeiders betalen de huur van hun aardappelperceeltjes. Bij zaadhandel Van der Have wordt zaaigoed gekocht (mangel-, rode paardenpeen- en paardenmaïszaad). Er wordt een varken van circa 280 kilo geslacht en drie biggen gekocht, ze kosten 9,00 per big. De aardappeloogst is klaar en de aardappel- hopen worden gedekt. Izaak omschrijft waar de aardappelhopen zich bevinden en hoeveel mud van welk ras aardappelen er bewaard wordt. Dan volgt het zaaien van wintergerst en (winter)tarwe. Tegelijkertijd start het dorsen van de geoogste gerst en de erwten. Als het wintervaste graan gezaaid is en de aardappeloogst klaar is, start het bietenseizoen. Zijn vier arbeiders worden per roe betaald voor suikerbieten uitdoen: Suikerpeen uitdoen a 4,5 cent met laden, mangels a 3 cent met laden per roe. Ook voor deze werkzaamheden wordt drank besteld: bier, brandewijn en jenever. Het is voor op de kaai bij het suikerbieten laden. Het laadtarief is 0,15 per 1.000 kilo bieten. Izaak van de Linde rekent uit hoeveel kilo per gemet suikerpeen hij dit jaar zal oogsten, 16.000 kilo per gemet, schat hij. Hij blijkt er niet veel naast te zitten bij de afrekening, 16.540 kilo per gemet met een gemiddeld suikerper centage van 16,57%. Op 1 november de laatste suikerpeen gemend, noteert hij op 3 november. De jaarlonen aan de opperknecht en andere knechten worden uitbetaald. Een tweede varken wordt geslacht. Het dorsen wordt weer vervolgd. Weken achter elkaar worden de diverse opgeslagen graangewassen gedorst. 29

De Spuije | 2020 | | pagina 31