JMjjppI 31 Afb. 4. Het Hof van Haamstede. Rond half december wordt een os geslacht, gewicht 532 kilo. Een deel van het geslachte vlees wordt verkocht. Ter gelegenheid van Nieuwjaar krijgen de arbei ders ieder een gulden. Rond de jaarwisseling worden tevens de rekeningen, lidmaatschappen en contributies betaald. Lidmaatschappen van de Landbouw Maatschappij, Landbouwbelang en paarden- en rundveestamboek. Aan de slager worden twee vette beesten verkocht, schrijft Van de Linde januari 1901. Dan gaat het vriezen, harde wind met felle vorst, maar half januari treedt de dooi in. Er wordt kunstmest aangekocht en het paardenvoer katoenmeel. Ook wordt nog wat tarwe gedorst. In februari noteert Izaak de inkomsten van de verhuur van kavels of delen van kavels bouw land. Zelf betaalt hij de huur van door hem gehuurd bouwland. De bomen op het erf worden gesnoeid of gekapt. Geriefhout wordt gekapt. Sloten worden schoongemaakt. Bij het lezen in dit kasboek valt op dat uitgaven voor landbouwbestrijdingsmiddelen niet voorko men. Tevens worden geen kostenposten opge voerd voor fossiele brandstoffen. Daarentegen wel voor de trekkracht op de boerderij, de paarden. Uitgaven voor klaver- en mangelzaad en andere voeding. Op 1 maart 1901 berekent Izaak van de Linde het totaal van de jaarlijkse inkomsten en uitgaven. Ondanks een ongunstig voorjaar, dat hem nood zaakte enkele gewassen opnieuw in te zaaien, heeft hij goed geboerd. Noot: 1. Tegenwoordig worden bieten op een vaste afstand tussen de zaadjes gezaaid, met éénkiemig zaad, maar dat bestond in die tijd nog niet. De bieten werden ook dichter en onregelmatiger in de rij gezaaid. Het teveel aan planten moest daarna handmatig verwijderd worden. Eerst ging men langs de rij met de hak om er zoveel mogelijk weg te kappen: het zogenaamde 'doorslaan', daarna werden de plantjes die er nog teveel stonden uitgetrokken: het 'op één zetten' (Noot van de redactie).

De Spuije | 2020 | | pagina 33