Basilius A. Overman 1847 - 1854 Afb. 2. Ds. B.A. Overman, predikant te Kats. (Bron: www.dekatsekerk.nl.) In 1871 telt Nederland negen coöperatieve verenigingen waarvan er zes in Zeeland zijn gevestigd. Hieronder valt de Coöperatieve Voorschotvereniging en Spaarbank te Goes, opgericht in 1868 (de eerste in Nederland), de coöperatieve bouwvereniging Help U Zelve te Goes, opgericht in 1871 (ook de eerste in Nederland), die te Zierikzee en de coöperatieve arbeidersverenigingen te Ellewoutsdijk, 's-Hee- renhoek en Kats.31 Mr. M.J. de Witt Hamer De vraag rijst natuurlijk: waarom schieten dergelijke verenigingen juist in Zeeland als pad denstoelen uit de grond? Dat heeft te maken met de Goese advocaat mr. Michiel Jacq. de Witt Hamer (1843-1925), die in 1866 als eerste in Nederland een dissertatie schrijft over de coöperatieve beweging: De arbeidersverenigin gen. De Witt Hamer, afkomstig uit een familie van juristen en bestuurders, raakt geïnspireerd door de ideeën van Hermann Schulze-Delitzsch (1808-1883). Dit is een Duitse hervormer met sociale en liberale ideeën, die in 1850 in de plaats Delitzsch in Saksen de eerste coöpe ratieve voorschotvereniging opricht. In heel Duitsland slaat dit plan aan: in 1865 bestaan er al meer dan negenhonderd van dergelijke verenigingen.41 Advocaat De Witt Hamer groeit uit tot een der belangrijkste voormannen van de coöperatieve beweging in Nederland en een vooraanstaand landelijk bekend sociaal-liberaal. Ook spant hij zich in voor de stem- en kiesrechtbeweging. Landelijke bekendheid krijgt hij als verdediger van F. Domela Nieuwenhuis tijdens diens beruchte proces wegens vermeende majesteit schennis in 1886. Michiel Jacq. bouwt een groot links-sociaal netwerk op. Hiervan maken bij voorbeeld deel uit: F. Wibaut, E. Douwes Dekker (Multatuli), A. Kerdijk, H. Goeman Borgesius, B.H. Pekelharing. Velen van hen dragen hun steentje bij aan de politieke en sociale geschie denis van Nederland.5' Uiteraard strekt zijn netwerk zich ook tot Zeeland uit. Leden van de uit Goes afkomstige links-liberale familie Fransen van de Putte (waaronder de minister van Koloniën en latere minister-president Isaac Dignus, 1822-1902) maar ook een dominee met moderne sociale inzichten als Basilius Arnoldus Overman (1823-1885) horen tot zijn kennissen kring. Hij is predikant in Kats van 1847-1854. Het is voor ons verhaal niet onbelangrijk dat deze dominee via zijn vrouw, Elisabeth Geertruida Paardekooper, aandeelhouder in de ambachtsheerlijkheid Kats is. Zij is de dochter van Leendert Abraham Paardekooper uit Colijnsplaat, een grootgrondbezitter op Noord-Beveland en onder meer de bedijker in 1853 van de naar hem vernoemde Leendert Abrahampolder bij Kats.6) Ook I.D. Fransen van de Putte is gedeeld-ambachtsheer van Kats en zelf een tijd voorzitter van dit gezelschap. Dit is in de jaren dat hij lid van de Tweede Kamer is na zijn afreden als minister-president in 1866. Na Kats werkt Overman nog als predikant te Heinkenszand (1854-1870), waarna hij algemeen secretaris van de Nederlandse Hervormde Kerk wordt. Hij blijft gedeeld- ambachtsheer van Kats als daar de arbeiders coöperatie van de grond komt. Dit initiatief krijgt bovendien steun van hem. 33

De Spuije | 2020 | | pagina 35