Afb. 3. Matthijs Rottier van den Brink (1829 1908), foto van zijn grafsteen op de begraaf plaats van Kats. (Foto auteur.) Een overweging hiervoor zal zijn, dat zijn volwas sen kinderen in Colijnsplaat en Kats wonen en werken. De Witt Hamer trekt veel op met dominee Overman en leert diens familie goed kennen. Dit leidt in 1885 tot een huwelijk met dochter Hendrika Johanna Overman (1853 Kats -1928 Den Haag). Het is haar tweede huwelijk. Eerder, in 1873, is zij getrouwd met M.J. de Marees van Swinderen (1849-1886), van wie zij scheidt in 1880. Marees van Swinderen bevindt zich als links-liberaal, wethouder van Goes, burgemees ter van Nisse, Driewegen en Ovezande en redac teur voor de Goessche Courant ook in De Witt Hamers' netwerk.7' Uit het eerste huwelijk wordt een zoon, uit het tweede een dochter geboren.8' De Witt Hamer ziet kans om via dit netwerk aan dacht te vragen voor de verheffing van de positie van de arbeiders die naar zijn oordeel via deze vorm van zelfhulp, namelijk door de vorming van coöperaties, verbetering in hun situatie konden brengen (zowel materieel als immaterieel). Hij is een vooraanstaand lid van de sociaal-liberalen die actief zijn in Nederland en die de sociale kwestie op de politieke agenda hebben. Denk hierbij aan zijn bestuurslidmaatschappen van het Comité ter bespreking der sociale quaestie en als voorzitter van het Landelijk Comité van Kies- en Stemrecht.9' De Witt Hamer voegt de daad bij het woord en is betrokken bij de oprichting van al de eerder genoemde coöperaties in Zeeland, maar ook in Middelburg in 1877 en elders in het land.10' Alsof dat nog niet genoeg is, sticht hij het lande lijke blad De Coöperatie Volksblad (1874), dat in Goes van de pers rolt en waarvoor hij als hoofd redacteur werkt. De krant heeft in het Volksblad een voorganger. Dit eerste blad, dat begint als orgaan van de Vereeniging van Volksbelangen in Goes, is een uitgave van drukker J.A. Ross. Hij heeft zijn bedrijf aan de Ganzepoortstraat op nummer 16, waar hij tegelijk een boekhandel heeft.11) Deze Zeeuwse coöperaties zijn de voorlopers van vele consumptie- en kredietcoöperaties, maar zijn vooral belangrijk als voorlopers van de vele en grote landbouwcoöperaties die later ont staan.12) Ook voor die op Noord-Beveland. Deze zien het licht vlak na 1900, zoals de Coöperatieve vee-verzekeringsmaatschappij Noord-Beveland (1901), de Coöperatieve Boerenleenbank Colijnsplaat (1916) en idem te Wissenkerke (1921), en de Coöperatieve Aankoopvereniging Noord-Beveland (1935).13) De oprichting van de coöperatie in Kats Terug naar het begin in Kats. De plaatselijke smid Matthijs Rottier van den Brink neemt het initiatief voor de eerste coöperatieve arbeiders vereniging in Kats. Hij plaatst een oproep in de Goessche Courant van 1 januari 1869, waarin hij meldt dat er reeds zeventig deelnemers zijn van deze vereniging. De vertrouwenwekkende voorzitter is dominee Statius George Geertsema Beckeringh, predikant te Kats.14) In het artikel legt de sociaal-bewogen smid uit wat de ver eniging inhoudt en wat de plichten en rechten van de leden zijn. Er is een kapitaal ingelegd van 100,- en de contributie is 0,10 per week. Het geld belegt de vereniging bij de spaarbank van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, afdeling Noord-Beveland. Deze spaarbank is in 1864 opgericht door een commissie bestaande uit onder andere de liberale burgemeester van Colijnsplaat en Kats J.H. Bybau (getrouwd met een dochter van ambachtsheer Paardekooper), 34

De Spuije | 2020 | | pagina 36