J. Vink, de gemeentesecretaris van Kats, de reeds vermelde predikant, de bekende links-li beraal J. Sturm, hoofd van de openbare lagere school te Kats en de liberale arts dr. Q.M. Janssen uit Wissenkerke.15) Kortom, een hoog Kats-gehalte in de spaarbank. We komen nog terug op de rol van 't Nut. In de Goessche Courant van 23 juli 1869 staat opnieuw een ingezonden stuk, dat vermeldt dat eind vorig jaar te Kats een oprichtings bijeenkomst heeft plaats gevonden om een arbeidersvereniging op te richten. Het doel van de vereniging luidt: het lot der arbeiders te verzachten. De organisatie telt op dat moment tachtig leden en begunstigers. Contributie bedraagt tien cent per week voor vier jaar lang. Bijzonder is dat deze inleg na vier jaar als bedrijfskapitaal zal worden terug betaald. Er wordt gestart met het verstrekken van steenkolen aan de leden/aandeelhouders. In dezelfde krant staat op 28 januari 1870 een nieuw bericht: opnieuw een ingezonden stuk over de arbeidersvereniging Kats. Dit betreft een opwekking om lid te worden en de mede delingen dat er vijftienhonderd mud steenkool is aangekocht, dat er twintig arbeiders lid geworden zijn en dat de vereniging nu meer dan honderd leden telt.161 De initiatiefnemer Wie is die ambitieuze dorpssmid en initi atiefnemer Matthijs Rottier van den Brink (1830-1908)? Matthijs Rottier van den Brink is geboren te Krabbendijke als zoon van Jacobus van den Brink, secretaris van Krabbendijke en Helena Rottier. Matthijs vestigt zich in 1852 te Kats, waar hij op vijfentwintigjarige leeftijd op 8 maart 1854 trouwt met Cornelia Maat (1834 1894). Zij is dan negentien jaar. Hij is smids knecht te Kats bij meestersmid I.D. de Visser.171 Zij is de dochter van Thomas Maat (1798-1862) en Pieternella Verburg (1806-1880).181 Thomas Maat is landbouwer en schapenhouder en woont op boerderij Oostersteijn. Hij behoort tot de notabelen van Kats en heeft zitting in de raad. In 1857 is hij wethouder. Hij bezit Afb. 4. Voorstraat te Kats omstreeks 1900, met rechts de travalje en de smederij van Matthijs Rottier van den Brink. (Zeeuws Archief, Beeldbank.) 35

De Spuije | 2020 | | pagina 37