verschillende percelen en huizen in en buiten het dorp.19) Zijn grafzerk blijft bewaard op het kerkhof bij de kerk van Kats.201 Matthijs is een handige vent met een goed zakelijk gevoel en al snel gaat het bedrijf groeien in omvang en diversiteit. In 1855 is hij al zelfstandig meestersmid en weldra groeit hij uit naar een aannemer van grote werken. We vinden hem in 1855 als hij een knecht vraagt voor zijn bedrijf te Kats. In 1859 vraagt hij opnieuw, wegens uitbreiding van werkzaam heden, een smidsknecht. Hij woont in die tijd te Kats in het grote woonhuis Voorstraat 9. De smederij bevindt zich op Voorstraat 15. Vanaf 1881 woont hij naast zijn werkplaats. In 1865 vraagt hij een molenaarsknecht te Kats. Inmiddels is hij eigenaar van de molen in Kats. In 1874 gunt het ministerie van Binnenlandse Zaken hem de aanbesteding voor het bouwen van een belastingkantoor op het haventerrein van Vlissingen voor 35.300,- We vinden hem regelmatig terug bij inschrijvingen op aanbeste dingen van Waterstaat. Behalve van de molen wordt hij de eigenaar van de herberg te Kats. Dat blijkt als hij op 9 maart 1880 herberg Het Wapen van Cats, waarin al jarenlang een tappe rij is gevestigd, te huur aanbiedt. De herberg is eerder eigendom van Matthijs' schoonouders. Na hun dood worden hun kinderen, waaronder dus de vrouw van Matthijs, eigenaar hiervan.211 Matthijs maakt gebruik van het netwerk van zijn schoonvader en van een van zijn zwagers (ook een Thomas Maat). Hij neemt in 1863 als liberaal zitting in de raad van Kats waarvan op dat moment de liberale burgemeester van Kats J.H. Bybau, timmerman P. Eversdijk, H. Glerum, A. Markusse (landbouwers), C.G. Slotemaker (predikant) en C. Snijder (hoofd van de school) deel uit maken.22 1 Ook is hij actief in de Liberale Kiesvereniging Colijnsplaat, waarvan hij mede-oprichter is in januari 1888, samen met mr. L.A. Bybau (1852-1927, de zoon van J.H. Bybau) en J. Sturm.231 Al eerder laat hij zich kennen als liberaal. We komen hem tegen in 1886 bij de ondersteuning van de kandidaatstelling van jhr. J.L.C. Pompe van Meerdervoort en mr. L.A. Bybau door de libe rale kiesvereniging uit Goes. Deze kandidatuur wordt tevens ondersteund door de liberalen uit Kats, L. Flipse, C. van der Maas, J. de Fouw, A. Markusse, A. Markusse Az, D. Meulenberg, M. de Regt (allen landbouwers), M. Rottier van Afb. 5. Foto van mr. L.A. Bybau, burgemeester van Kats, Colijnsplaat en Kortgene 1879-1892. (Zeeuws Archief, Beeldbank.) den Brink, J. Schroevers (meester timmerman) en J. Sturm. Vanuit Colijnsplaat zijn dat onder andere A.L. Haringman (winkelier en zwager van Jacob Sturm) en J.H. Overman (oesterteler en zoon van dominee B.A. Overman).24 De lotgevallen van de Coöperatie In 1872 is de coöperatie zeer actief. In de Leeuwarder Courant van 26 januari van dat jaar staat een advertentie van de Arbeiders Vereeniging te Cats om jaarlijks enige dui zenden turven te leveren. Op termijn zijn er vijfenzeventigduizend Friese korte turven nodig. We vinden de coöperatie opnieuw in 1881 waarbij vermeldt wordt dat de coöperatie te Kats dan 123 leden telt, die nog steeds 0,10 per week inleggen. De inleg dient tot aankoop van steenkolen en turf, etc. Op 1 juni 1881 ontvangen 42 leden ieder 20,80 terug en alle leden ontvangen 0,70 winst. De ontvangsten van het laatste halfjaar 1880 bedragen dan 3.196,- en de uitgaven 2.585,-. In kas is 612,-. 36

De Spuije | 2020 | | pagina 38