Statius G. Geertsema 1865-1872 BeckerinB In 1885 wordt vermeld dat de arbeidersver eniging te Kats dan zestien jaar bestaat en zeer florerend is. Nog steeds is de vereniging in staat een deel der leden hun contributie terug te geven. De vereniging telt nu 58 leden en er valt aan winst 20,80 uit te betalen. In 1891 op 22 januari wordt vermeld dat er te Kats een arbeidersvereniging bestaat. Doel: koleninkoop en -verdeling op coöperatieve basis. Kassier is dan, in plaats van de overleden M. Geelhoed, J. Wante die met 29 stemmen wordt gekozen. Commissaris zijn P. van der Maas, Adr. Korteknie en E. Priester.25) Later ont staat er een nieuwe arbeiderspartij te Kats die sinds 1919 zitting heeft in de gemeenteraad.261 In de publicatie Kats in vroegere tijden staat een foto van de kolenopbergplaats van de kolenver- eniging Algemeen Belang. Deze staat dan naast het zogenaamde tentje van 'Blauw Bootje' op de hoek van de Dijkweg en Achterweg. In die tijd woont daar Piet de Boo alias 'Blauw Bootje'. Het huisje heeft een rieten dak en een aarden vloer. Later breekt men het huisje af. Daarna komen er op andere locaties bergplaatsen. Op de foto staat oud-wethouder Abraham Markusse (van de Arbeiderspartij). In hetzelfde boekje staat een foto van de kolendragers van de kolenvereniging die in opdracht van de vereniging juist honderd ton kolen hebben gelost uit een schip in de haven van Kats. De arbeidersvereniging koopt zijn kolen bij de firma Wibaut.271 Altijd in de zomer, omdat de kolen dan het goedkoopst zijn. Later koopt men ook bij de firma Pik uit Goes. In 1951 is J. Eikenhout veertig jaar secretaris en krijgt een Koninklijke Onderscheiding. Dat vieren ze met een feestelijke algemene ledenvergade ring in café Meulenberg te Kats. Dhr. De Kaart van de firma Wibaut (de kolenleverancier) geeft bloemen namens de firma.281 In het boek Hoe het vroeger was, Katsenaren vertellen over hun leven te Kats tussen 1900 1988, vertelt Gerard Goudswaard over de kolen- vereniging. Hijzelf wordt in 1951 bestuurslid en in 1957 penningmeester. Dan hebben ook zitting in het bestuur P.C. Zuijdweg, voorzitter De Graag, de heren Eikenhout en Mullié. Hij vertelt, dat als je in die tijd lid werd, je 2,50 moest betalen en als contributie een dubbeltje per week. In totaal dus 8,70 per jaar. Je moest als lid minimaal tien mud kolen afnemen. Ook toen bestond nog steeds de regeling dat de leden Afb. 6. Ds. S.G. Geertsema Beckering, predikant te Kats. (Bron: www.dekatsekerk.nl.) vanuit de coöperatiegedachte geld terug kregen. Dat was na vier jaar 20,80, bijna de waarde van een weekloon. De vereniging levert geleide lijk aan steeds minder kolen door de introductie van olie en later aardgas. Op 23 september 1965 vindt de laatste ledenvergadering plaats in café De Vriendschap en wordt een liquidatiecommis sie ingesteld. De Coöperatie wordt op 1 januari 1966 opgeheven.291 Rol departement Noord Beveland van het Nut van 't Algemeen De ontwikkeling van de arbeiderscoöperatie is mede mogelijk door de rol van het depar tement Noord-Beveland van het Nut van 't Algemeen. Zo vinden we, bijna gelijktijdig met 37

De Spuije | 2020 | | pagina 39