Inhoud Woord vooraf Woord vooraf De 'ordehandhavers' van Goes, deel II Albert L. Kort Expositie 'De originele Randjes' Hester van Rees De vesten van Goes Frank de Klerk Een kasboek lopend van 1 maart 1900 tot 1 maart 1901 J. de Jonge, Nieuwerkerk De Coöperatieve arbeidersvereniging Cats Algemeen Belang Gerard van der Wal Een oudheidkundige vereniging Frits de Kaart Reacties van lezers Boekbespreking: Van de Putte, een realist met visie Cock van den Wijngaard 1 2 13 15 28 32 42 46 47 Dit voorjaar kwam Nederland halverwege maart vrijwel tot stilstand door de uitbraak van het coronavirus Covid-19. Dat gold ook voor de Heemkundige Kring en bij de Vrienden van het Museum was dat niet anders. Alle activiteiten werden geannuleerd, waaronder de jaarvergaderingen in april. Ook vergaderingen van bestuur en redactie konden niet doorgaan. Achter de schermen ging het werk echter gewoon door, ook voor de Spuije, zodat alle kopij voor het zomernummer tijdig binnenkwam en verwerkt kon worden. Over de hervatting van de activiteiten van de Vrienden wordt u rechtstreeks geïnformeerd. De geplande najaarsactiviteiten van de Heemkundige Kring staan vermeld op het inlegvel in deze Spuije. Dit zomernummer beginnen we met het tweede deel van het artikel over de politie van Goes, door Albert Kort. De nadruk ligt deze keer op de twintigste eeuw. Een eeuw met ingrijpende gebeurtenis sen, zoals twee wereldoorlogen, die ook invloed hadden op het Goese politiekorps. Een korps dat in de loop der jaren flink groeide, met steeds meer verschillende functies en een nieuw politiebureau. Nu het Historisch Museum De Bevelanden de deuren weer heeft geopend kunnen we ook in dit nummer van de Spuije aandacht besteden aan een expositie. Het betreft een bijzondere toevoeging aan de reeks merklappententoonstellingen. Ditmaal gaat het om de randjes van de merklappen. Voor de expositie is een selectie gemaakt van geborduurde randjes die jarenlang via een Facebookgroep verzameld zijn. Hester van Rees beschrijft de achtergronden van de expositie. Enkele jaren geleden organiseerde de Heemkundige Kring een excursie langs de Goese vesten, onder leiding van Frank de Klerk. Hij wist daarbij boeiende verhalen over het ontstaan van de vesten te vertellen. In dit artikel volgen we de geschiedenis van de vesten van de veertiende tot in de twin tigste eeuw. Van Jacoba van Beieren, via de Geuzen en de Fransen tot de afbraak van vrijwel alle bouwwerken in de negentiende eeuw. Gerard van der Wal beschrijft de opkomst en ondergang van de coöperatieve vereniging Algemeen Belang in Kats. Bijna 100 jaar zorgde die voor de inkoop van kolen voor de arbeiders van Kats voor een redelijke prijs. Van Frits de Kaart is er in deze Spuije een bijdrage over een vereniging die heel wat korter heeft bestaan. Namelijk de voorganger van de huidige Heemkundige Kring: de Oudheidkundige Vereeniging 'De Bevelanden'. Opgericht in 1928 zou deze al in 1934 zijn opgeheven. Tot voor kort was over de vereniging nauwelijks iets bekend, maar in dit artikel krijgen we een aardig beeld van de toenmalige activiteiten, die weinig lijken af te wijken van die van de huidige vereniging. Binnen de redactie hebben we dit voorjaar afscheid genomen van Kees van den Bovenkamp, die sinds 2014 namens het bestuur van de Vrienden van het Museum redactielid was. We willen Kees op deze plaats danken voor zijn jarenlange inzet en bijdragen aan de Spuije. Hij is opgevolgd voor Hanna van Boven, oud-docent geschiedenis aan het St. Willibrordcollege, later vervulde zij diverse functies aan het Ostrea Lyceum. We zien uit naar een goede samenwerking in de komende jaren. Bestuur en redactie 1

De Spuije | 2020 | | pagina 3