Afb. 2. Fundament van de toren van Nieuwlande in 1928. De stenen zijn begroeid met zeewier waardoor ze bij eb goed zicht baar zijn. (Foto uit brochure 'Kerk en toren van Nieuwlande' uit 1928 van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen.) In de krant wordt hij omschreven als een een voudige predikant met veel bewonderaars. Door die bewonderaars was na zijn overlijden in 1861 een gedenkteken opgericht dat in 1928 in een erbarmelijke staat van onderhoud verkeerde. Een oudheidkundige vereniging werd nu gemist omdat deze volgens de krant over al zulke dingen kon waken.4 De oproep hielp, want een maand later lezen we over de oprichting van een Oudheidkundige Vereeniging De Bevelanden. Het eerste bestuur bestond uit P.C. de Gelleke te Goes als voor zitter, A. van der Poest Clement te Nisse als vice-voorzitter, A.M. Wessels te Kloetinge als eerste secretaris, H. Zuring te Goes als tweede secretaris, A. de Smit te 's-Heer Arendskerke als eerste penningmeester en L.B.J. Dekker te Goes als tweede penningmeester.51 Wie waren deze bestuursleden? We lichten er enkele uit. Voorzitter werd Pieter Cornelis de Gelleke (1858-1942). Hij had een adminis tratieve functie op het kantoor van de heren Kakebeeke te Goes.61 W. Kakebeeke had tal van bestuursfuncties. Zo was hij directeur van de Maatschappij De Bathpolders, gemeenteraadslid te Goes en had hij het beheer over een aantal grote boerderijen.71 De Gelleke gold bij dit bedrijf als een polderspecialist en werd geroemd om zijn archeologische kennis.81 Vice-voorzitter Andries van der Poest Clement (1881-1955) was landbouwer te Nisse.91 Al heel jong was hij bestuurder van verschillende instellingen, zoals het Groene Kruis. Ook van de schietvereniging was hij voorzitter. Van 1920 tot 1 augustus 1946 was hij burgemeester van Nisse.101 A.M. Wessels Secretaris Andreas Marinus Wessels (roep naam Andries) vervulde een centrale rol in de Oudheidkundige Vereeniging De Bevelanden. Hij is op 2 februari 1895 geboren te Goes en op 20 mei 1952 in deze plaats overleden. Zijn vader had in de Papegaaistraat in Goes een winkel in stoffen voor de Zeeuwse klederdracht. Oudste zoon Andries heeft deze winkel overgenomen maar in de praktijk runde zijn echtgenote de zaak. Zijn hart lag meer op bestuurlijk gebied en bij de historie. Zo was hij bij de oprichting bestuurslid van het Christelijk Lyceum te Goes. Ook gold hij als archivaris van de gemeente Goes, vermoedelijk een onbezoldigde functie. Vanuit die historische belangstelling raakte hij betrokken bij de oprichting van de oudheid kundige vereniging. In 1985 - ruim 30 jaar na zijn overlijden - werd hij nog genoemd als een bekend historicus. Hij schreef verschillende boeken en publiceerde in diverse tijdschrif ten.111 Naast de regionale geschiedenis op de Bevelanden schreef hij ook veel over de kerke lijke geschiedenis van de gereformeerden. Aan de Turfkade was hij veelvuldig te vinden op het kantoor in het Gotische Huis, dat later het eerste museum van Goes zou worden, waarvan hij onbezoldigd conservator was.121 Andries Wessels was onder historici een bekende persoonlijkheid. Toen we op de website van de Krantenbank Zeeland van 1952 - het jaar van zijn overlijden - gingen zoeken op zijn naam kwamen we maar liefst 121 berichten tegen. Het zou de moeite waard zijn om meer onderzoek naar deze histo ricus te doen. In de eerste jaren van de vereniging vinden we verschillende berichten over lezingen en excursies. Nog in het jaar van de oprichting 1928 ging men in september naar Nieuwlande en de verdronken dorpen op Zuid-Beveland.131 Een excursie die in die jaren veel werd ondernomen. 43

De Spuije | 2020 | | pagina 45