Afb. 4. Burgemeester A. van der Poest Clement van de vroegere gemeente Nisse in de jaren dertig van de twintigste eeuw. (Collectie gemeentearchief Borsele.) Afb. 3. A.M. Wessels in 1951. (Foto uit privéarchief Chris Wessels.) In 1926 en 1927 werd in opdracht van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen veel onderzoek verricht in dat gebied. Er werden metingen uitgevoerd van het in 1530 en 1532 in de golven verdwenen dorp Nieuwlande. Het gebied staat bekend als het Verdronken Land van Zuid-Beveland.14) Het bestuur timmerde flink aan de weg. Een jaar later lezen we dat de nieuwe vereniging al 125 leden heeft. In september 1929 ging men op excursie naar kasteel Westhoven te Oostkapelle. In augustus 1931 ontving men een aantal oudheidkundigen uit Antwerpen die op Zuid-Beveland werden rondgeleid.15) Naast het organiseren van lezingen en excur sies werden door de vereniging voorwerpen bewaard. Deze waren bestemd voor een nieuw in te richten museum in het Gotische Huis aan de huidige Turfkade te Goes (nu is daar restaurant Karel Vgevestigd). Er kwam daar ook een 'studeervertrek' voor de vereniging, waar het bestuur vergaderde. Op 22 maart 1930 mochten de leden deze studeerkamer bezichtigen. Daaraan voorafgaande hield het bestuurslid A. Tollenaar uit Krabbendijke een lezing. Er was een verenigingsbibliotheek die ook bezichtigd kon worden en een afdeling geographie met oude kaarten, gravures en prenten. Voorafgaand aan deze activiteiten vond een bestuursvergadering plaats. Daarin werd besloten om excursies te organiseren naar Brugge, Veere en Zierikzee. Ook werd besloten om de conservator van het stedelijk museum te Brugge, de heer Dallet, uit te nodigen om in Goes een lezing met lichtbeelden te geven. Het aantal leden was gegroeid naar 145, en de krant vermelde: Met opgewektheid gaat 'de Bevelanden' het jaar 1930 in om hare histori sche taak te vervullen.16) Polemiek in de pers De persberichten die de vereniging verzond, leidden in 1930 tot een polemiek in de Goessche Courant. De redactie van die krant kon niet aan alle berichten aandacht besteden. Dat leidde ertoe dat de Goessche Courant niet meer alle persberichten ontving. Bij de redactie viel dat verkeerd en er volgde een niet mis te verstaan commentaar onder de kop Oudheidkundige onjuistheid. ft Jflfct 4 44

De Spuije | 2020 | | pagina 46