Een stukje uit het redactioneel commentaar: Vroeger overstelpte het bestuur van de oud heidkundige vereeniging 'De Bevelanden' ons met mededeelingen. Toen we het niet noodig vonden onze lezers geregeld kennis te laten nemen van het feit dat mijnheer X of Y der ver eeniging een romannetje had geschonken, en toen we later nog eens een en ander over 'De Bevelanden' schreven naar aanleiding van een ingezonden stukwerd het bestuur boos. De irritatie bij de Goessche Courant was vooral gewekt omdat hun christelijke concurrent De Zeeuw de notulen van de laatste bestuursver gadering wel had ontvangen en zij niet nu het namelijk van de in Goes verschijnende bladen alleen 'De Zeeuw' in zijn gunst heeft doen deelen.17) Verdere vermeldingen In 1934 komen we in de kranten de laatste berichten tegen over de Oudheidkundige Vereeniging De Bevelanden. In 1934 meldde de Middelburgsche Courant dat men een excursie ging ondernemen in het Aartsbisschoppelijk Museum in het Belgische Mechelen. Daarbij hoopte men dat te doen onder de beproefde leiding van den heer P.C. de Gelleke. Een soortgelijk bericht vinden we enkele weken later ook in de Nieuwe Zeeuwse Courant.18) Het zijn de laatste berichten over deze vereniging. Daarmee kwam er geruisloos een einde aan een vereniging die in totaal zes jaar actief is geweest. In de Provinciale Zeeuwse Courant van 28 november 1942 komen we nog een bericht tegen dat de heer P.C. de Gelleke op 85-jarige leeftijd is overleden.19) Een kort berichtje waarin staat dat hij vele jaren voorzitter was van de oudheidkundige vereniging en tevens adjunct-archivaris van Goes. Over het einde van de vereniging schrijft Heerebout: Op 15 februari 1943 (derhalve enkele maanden na het overlijden van voorzit ter P.C. de Gelleke, FdK) schenkt de vereniging bij akte 'de verzameling welke door den heer P.C. de Gelleke met veel moeite in de loop van tal van jaren is bijeengebracht en zich bevindt in de bij genoemde vereeniging in gebruik zijnde benedenkamer in het Gotische Huis te Goes, te weten: 1e aan de Gemeente Goes, alle boeken, stukken Afb. 5. Grafsteen van P.C. de Gelleke op algemene begraafplaats te Goes. (www. online-begraafplaatsen.nl.) en papieren, en 2e aan de Vereniging 'Museum voor Zuid- en Noord-Beveland' te Goes. Alle overige voorwerpen.201 Het zou tot 29 januari 1975 duren voor er op de Bevelanden een nieuwe vereniging opgericht werd. Op die datum besloten de Goese burgemeester F.G. Huber en gemeente archivaris L.J. Abelmann tot oprichting van de Heemkundige Kring De Bevelanden. Het ver langen bestond om een publicatiemogelijkheid te scheppen voor studies over de geschiedenis van de Bevelanden.211 Een doelstelling die de Heemkundige Kring De Bevelanden nog steeds heeft. 45

De Spuije | 2020 | | pagina 47