Boekbespreking: Van de Putte, een realist met visie I.D, FranSen van de Putte 182n Paul Consten, I.D. Fransen van de Putte (1822 1902) Het leven van een selfmade politicus, Uitgeverij Van Tilt, Nijmegen 2019, ISBN 9789460044663, prijs 29,59. Isaac Dignus Fransen van de Putte (1822-1902), de eerste Zeeuwse 'premier' van Nederland, schudde de Nederlandse politieke wereld van de jaren zestig in de negentiende eeuw behoorlijk op. Paul Consten, zijn biograaf, schetst het leven van deze self made politicus als één van de belangrijkste politici uit de negentiende eeuw en haalt hem uit de kantlijn van de geschiedenis. In deze tijd van al maar uitdijende biografieën doet hij dat compact in 353 pagina's. Dat er pas nu een biografie ligt, is, zo lezen we in het nawoord van Consten, vanwege het... abominabele handschrift van de hoofdpersoon. Een eerdere biograaf haakte om deze reden af. Isaac Dignus Fransen van de Putte wordt in de biografie steeds Isaac of Van de Putte genoemd. Hij is de tweede zoon van de Goese ondernemer Jan Fransen van de Putte die zijn zoon op elfjarige leeftijd naar een kostschool in Medemblik stuurt ter voorbereiding op een opleiding aan het marine-instituut dat in die tijd in Medemblik is gevestigd. Twee jaar later wordt hij op dit instituut toegelaten. De biograaf van de toenmalige commandant van het marine-instituut beschrijft Isaac naderhand als lastig, ongedisciplineerd en gebruiker van overmatige hoeveelheden alcohol. Isaac is er kennelijk vroeg bij. Als hij tijdens de oude jaarsnacht van 1837 een piespot uit het raam op iemands hoofd gooit, is de maat vol en wordt hij van de opleiding gestuurd. Van zee naar suiker Van zijn teleurgestelde vader heeft Isaac dan niets meer te verwachten. Tussen hen zal het nooit meer echt goed komen. In 1838 monstert hij aan als scheepsjongen op een Oost-Indiëvaarder. Hij kan zich goed handhaven in de harde wereld van de zeilscheepvaart en werkt zich, mede vanwege zijn op het instituut opgedane nautische kennis, in tien jaar op tot eerste stuurman. Tijdens zijn vele reizen naar Afb. 1. Omslag van het boek. (Alle afbeeldin gen: Uitgeverij Van Tilt.) Nederlands-Indië heeft hij gezien dat daar in de suiker- en tabaksteelt veel geld valt te verdie nen. Alle reden om de zee in 1849 vaarwel te zeggen. Op Java ziet hij kans om op eigen kracht, zonder de dan gebruikelijke kruiwagen, een goed betaalde baan te krijgen 'in de suiker' als administrateur. In 1857 neemt hij de suikeron derneming waar hij werkt over voor het in die tijd astronomische bedrag van 430.000 gulden. Met een jaaropbrengst van 120.000 gulden ver dient hij die investering snel terug. Vervolgens gaat hij ook in de zeer lucratieve tabaksteelt. Hij blijft na zijn terugkeer in Nederland financi eel betrokken 'in de tabak', ook als hij nader hand Tweede Kamerlid en minister wordt. 47

De Spuije | 2020 | | pagina 49