De wereld van de suiker en de tabak Op Java vindt hij zijn weg in de ingewikkelde samenleving met enerzijds het Nederlandse bestuur en anderzijds het lokale Indische bestuur dat naast het Nederlandse bestuur blijft bestaan, met alle spanningen van dien. De problemen die dat geeft, zijn de aanleiding voor tijdgenoot Eduard Douwes Dekker (1820-1887) om onder het pseudoniem Multatuli de roman Max Havelaar te schrijven. Deze roman speelt zich af in het Java van de vijftiger jaren van de negentiende eeuw. Paul Consten gaat in zijn biografie uitvoerig in op de manier waarop Van de Putte opklimt in de wereld van de suiker en de tabak. Hij beschrijft hem als een keiharde werker en uitstekende netwerker die de flair heeft om de bestuurs ambtenaren voor zich te winnen en tegelijkertijd goed weet om te gaan met lokale bestuurders en met de arbeiders die voor hem werken. Om een idee te krijgen over de relaties tussen de verschillende bestuurslagen op Java en daarbij de belangen van de ondernemers in de suiker, is het de moeite waard om de nog altijd zeer lezenswaardige roman Uit de suiker in de tabak, in 1884 uitgegeven door P.A. Daum, te lezen. Hieronder een fragment dat de onderlinge rela ties en de belangenverstrengeling waar Van de Putte mee heeft te dealen, treffend illustreert. De verteller van onderstaand fragment is net in Nederlands-Indië aangekomen om daar bij zijn oom 'in de suiker te gaan werken en maakt daar zijn eerste feest mee. "Grote goden, wat een feest! Oom Willem van Tuyll was voor die dagen een knap suikerfabrikant; hij maakte namelijk omstreeks vijfentwintig pikols (1 pikol is ca 62 kg) suiker per bouw! Behalve enige vrienden, zouden de assistent-resident en twee con troleurs komen; ook de regent en de andere Inlandse ambtenaren. In de pendoppo (open ruimte met alleen een dak) stond een reusach tige tafel vol flessen; meest champagne, cognac en bier. (...)Toen hij (oom Willem) met vreugde Afb. 2. Een suikeronderneming op Java. 48

De Spuije | 2020 | | pagina 50