goeden aanleg en onbemiddelde ouders, in staat te stellen om het onderwijs aan één der beide Hogere Burgerscholen, alhier, te genieten. Consten voegt hieraan toe dat de vader van Isaac bij de minister van justitie had gemeld dat Blaaubeen immoreel leefde en er zestienjarige meisjes op na hield (blz. 194). Het leven van een selfmade politicus is een vooral politieke biografie waarin de mens Van de Putte wat op de achtergrond blijft, ondanks de aandacht die er is voor zijn gezondheid, de relatie met z'n familie en de omgang met z'n zakenpartners en politieke mede- en tegen standers. Het zal ermee te maken hebben dat Van de Putte weinig egodocumenten heeft achtergelaten. Verdiensten van deze biografie zijn dat Consten in beeld brengt hoe interessant die verande rende politieke wereld is in de negentiende eeuw. De lezer van nu herinnert zich uit die periode doorgaans niet veel meer dan de grondwet van Thorbecke en het kinderwetje van Van Houten. Van Houten, die volgens Consten beïnvloed moet zijn door Van de Putte. Het plantersleven in de complexe samenleving op Java, een ondernemer die veranderingen teweeg breng in de Nederlandse politiek, het internationale steekspel dat uitloopt op de Atjeh-oorlog en de rol die Van de Putte daarbij speelde, maken dit boek zeer de moeite waard. Consten heeft met zijn biografie Van de Putte echt uit de marge van de politieke geschiedenis gehaald. Op interviews met premier Mark Rutte in 'het torentje' is op de achtergrond altijd een portret te zien van Thorbecke. Daar zou best een foto naast kunnen staan van 'doener' Fransen van de Putte. Noot: 1. P.A. Daum, Uit de suiker in de tabak, Amsterdam, 1962 Cock van den Wijngaard 52

De Spuije | 2020 | | pagina 54