Os fete ïi -fe J/i^/ Afb. 7. Voorblad van de zakbijbel van Nicolaas Corstanje. Het nieuws leidde, verspreid over Nederland, tot dagenlange spontane stakingsacties. De april-mei stakingen van 1943 werden door gebrek aan coördinatie snel en hardhandig neergeslagen en sorteerden geen effect. Veel Nederlandse oud-militairen werden afgevoerd naar Duitsland. Velen komen niet meer terug.24) Dat moet het moment geweest zijn voor Nico Corstanje om onder te duiken.25) Corstanje dook onder in de Achterhoek op de boerderij 't Heegt van Hofs, op het adres C 345 te Varsseveld, nu Entinkweg 1, zo blijkt uit informa tie van zijn familie.26) Nico ging ook hier in het verzet waarbij hij als koerier regelmatig Den Haag bezocht. Zowel in Goes als in de Achterhoek was hij actief in de LO (Landelijke Organisatie tot hulp aan onderduikers). In Goes was hij ook betrok ken bij de verspreiding van het illegale blad Trouw.27) In Varsseveld heeft hij samengewerkt met H. ter Burg, een prominent verzetsman te Dinxperlo, gespecialiseerd in het vervalsen van persoonsbewijzen. Hendrik ter Burg is op 11 november 1913 te Amersfoort geboren. Hij was in het verzet ook bekend onder de naam Frans Rosseels. Nadat zijn werkgever M. Prins, direc teur van een tapijtfabriek, van Joodse afkomst, was opgepakt raakte hij vanaf 1942 betrokken bij het verzet. Op het moment dat Ter Burg zijn werkgever hielp naar Zwitserland te ontkomen werd hij ook gearresteerd. De gehele familie van de tapijtfabrikant werd afgevoerd. Van de in totaal negen personen heeft niemand de Tweede Wereldoorlog overleefd. Bij gebrek aan bewijs werd Ter Burg vrijgelaten, waarna hij actief is geworden in het verzet in de Achterhoek. Hij was betrokken bij het illegale blad de Vrije Koerier en hij hielp mensen met onderduiken. Als tekenaar/ tapijtontwerper was hij een expert in het ver valsen van persoonsbewijzen. Na de bevrijding werd Ter Burg commandant van de Binnenlandse Strijdkrachten (BS) te Dinxperlo waar hij actief was bij het opsporen en arresteren van pro- Duitse personen en NSB'ers. Met deze man moet Nico Corstanje in nauw contact hebben gestaan. Bewaard is een kwitantie gedateerd 15 september 1945 op naam van H. ter Burg voor een bedrag van acht gulden en achtenvijftig cent voor twee overlijdensadvertenties van Nico Corstanje. Deze advertenties verschenen in de Graafschapper en de Dinxperlose Courant.28) Bij het gezin Hofs van de boerderij in Varsseveld, waar Nico Corstanje ondergedoken heeft gezeten, heeft de Tweede Wereldoorlog diepe wonden geslagen. Na de arrestatie van Nico Corstanje werd in 1944 een van de twee zonen, de oudste zoon Wim Hofs, die ook actief was in het verzet, opgepakt en afgevoerd naar een kamp, waar hij aan de ontberingen is overleden. Een jaar na de bevrijding overleed moeder Hofs op 51-jarige leeftijd, naar werd verteld door verdriet om de dood van haar zoon.29) In 2020 woont er nog een kleinzoon van de familie op deze boerderij die daar nu een hoveniersbedrijf heeft. Op zaterdag 1 augustus 2020 besloot ik om de boerderij aan de Entinkweg 1 te Varsseveld te bezoeken en ontmoette daar de kleinzoon H.J. Lammers. Hij is de zoon van dochter Doortje Hofs. 8

De Spuije | 2020 | | pagina 10