Het blijkt dat in 1920 door zijn overgrootvader Hofs deze grond is gekocht. Er zijn toen twee boerderijen gebouwd voor zijn beide zoons. Op beide boerderijen hebben tijdens de Tweede Wereldoorlog onderduikers gezeten. De boerde rij waar ik me bevond was van zijn opa Gerhard Hofs. Hij kende het verhaal van Nico Corstanje, zijn opa beschreef hem als een heel serieuze man. Volgens deze kleinzoon is Nico wel op deze boerderij geweest, maar zat hij ondergedoken op de andere boerderij met het adres Aaltenseweg 105 te Varsseveld. Deze was in bezit van de broer van zijn opa, Derk Hofs. Op de boerderij aan de Entinkweg zaten overwegend Joodse onderdui kers. In de Achterhoek zaten tijdens de Tweede Wereldoorlog relatief veel onderduikers. Om die reden is in deze streek, op het adres Markt 12-16 te Aalten, het Nationaal Onderduikmuseum gevestigd in een woning, waarvan de zolder als onderduikplaats heeft gediend. Naar Den Haag Wanneer Corstanje in Den Haag is aangekomen is niet duidelijk. Vast staat dat hij eind oktober 1944 in Den Haag verbleef. Op 27 oktober 1944 werd hij gearresteerd in de Van Swietenstraat te Den Haag. Vermoedelijk was er sprake van verraad. Op die dag heeft de Sicherheitsdienst (SD) een inval gedaan. Corstanje is toen gearres teerd waarbij hij in het bezit was van een revol ver. Bij de verklaringen in het archief van het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD) zitten ook enkele brieven waaruit opge maakt kan worden dat er bij de arrestatie van Nico Corstanje een ooggetuige was, deze heeft in een soort dagboek de arrestatie vastgelegd.30' Zijn nicht Saskia van der Meer schrijft in oktober 2019 hierover het volgende: Nico woonde met twee verzetsvrienden in een huis in Den Haag. Beide vrienden waren niet thuis op het moment van de overval van de SD. Nadat er aangebeld werd hebben bovenburen de deur opengemaakt, terwijl Nico probeerde te vluchten via het raam en de dakgoot. Het huis was echter omsingeld en een van de Duitsers zag hem. Hij werd gesommeerd terug naar binnen te gaan anders werd er geschoten. De Duitsers hadden het huis al een tijdje in de gaten gehouden en waren teleurgesteld dat er verder niemand thuis was. Degene waar ze naar op zoek waren was er niet. Nico droeg, bij wijze Afb. 8. Boerderij 't Heegt in Varsseveld in 1943 met dochter Doortje Hofs en achter het raam jongste zoon Gert Hofs. (Foto: familie Schaap-de Roos.) van uitzondering, een pistool bij zich, dat was reden genoeg om hem te arresteren. Het schijnt dat een vrouw in verpleegstersuniform een verradersrol heeft gespeeld. Zij is later door de POD [Politieke Opsporingsdienst] ondervraagd, maar dat heeft niets opgeleverd.31' Het hoofd van de SD-groep die het bevel gaf voor deze inval was de SS'er Munt. Nico Corstanje is 1 nacht in het 'Oranjehotel' te Scheveningen geweest en de volgende dag op de Waalsdorpervlakte gefussilleerd. Rien Wandel Gedurende zijn verblijf in Den Haag en de Achterhoek had Nico Corstanje een goed contact met zijn oom Rien Wandel. Marinus Wandel, geboren op 31 januari 1894 te Nieuwerkerk was gehuwd met een zus van de vader van Nico Corstanje (Anna Dina Corstanje, 17 september 1896-21 januari 1975).32' 9

De Spuije | 2020 | | pagina 11