Op 11 februari 1944 schreef Nico Corstanje een brief naar Rien Wandel met de aanhef 'Beste Oom'. Er werd geschreven over een gevaarlijke operatie die niet doorging, moge lijk is dit een bericht in bedekte termen voor een verzetsactiviteit. De tekst luidt: Even een berichtje. U weet dat ik een operatie wilde ondergaan, die vrij gevaarlijk was. Voor dat ik aan de beurt zou zijn waren er nog enkele van die gevallen, die voorgingen. De eerste ope raties zijn schitterend gelukt en de patiënten zijn volkomen gezond volgens de doktoren. Het laatste geval is echter hopeloos mislukt op een dusdanige manier, dat men mijn operatie niet meer kan en ook niet durft. De laatste patiënt heeft op een vreselijke manier z'n omgeving er bij besmet, dus word ik niet geopereerd. Een specialist is van mening dat door de tijd die nu verstrijkt, een operatief ingrijpen voor mij nu toch te laat zal zijn. Op 29 september 1959 schreef Rien Wandel, nog een aanvulling op zijn dagboekaantekeningen; Nic, was mijn neef Nicolaas Corstanje uit Goes, zoon van mijn zwager C.A. Corstanje, hij was ondergedoken in Varsseveld. Meermalen kwam hij bij ons in Driebergen als hij op doorgang was naar Den Haag. Hij was koerier in het grote verzet. Verschillende keren heeft hij met zijn vrienden ten mijnen huize vergaderingen belegd voor het goede doel. Naar aanleiding van zijn schrijven was hij op doortocht naar Engeland maar strandde in België. Mede-collega's hebben zich verraden vandaar dat de operatie mislukte. Nicolaas Corstanje (schuilnaam Wim), tevens LO Achterhoek, LO Goes, gearresteerd op 27 oktober 1944, vermoedelijk door verraad en naar men zegt gefusilleerd. Nooit hebben we iets meer van hem gehoord. Na dit schrijven van zijn brief komt hij terug want om naar Engeland te gaan heeft volgens de algemene opinie geen zin meer. De gedachte van een spoedige invasie heeft vorm gekregen in aller denkwijze. Later komt hij nogmaals in ons midden. Zoals we nu weten heeft de familie in 1945 bericht ontvangen dat Nicolaas Corstanje inderdaad op 28 oktober 1944 op de Waalsdorpervlakte is gefusilleerd. Een dag later op 29 oktober 1944 werd zijn geboorteplaats Goes bevrijd. Zijn ouders en de thuiswonende kinderen bleven de gehele nacht op, niet wetende dat hun zoon en broer inmiddels niet meer leefde. Zijn jongste zusje Jacomien zei in 2019 over deze periode: Ik heb wel herinnerin gen aan Nico maar echt meegemaakt heb ik hem niet. Toen de oorlog in 1940 uitbrak was ik zes jaar. Nico zat in militaire dienst in Den Helder. Tijdens de Eerste Wereldoorlog zat hij in militaire dienst. Daarna maakte hij tot aan de Tweede Wereldoorlog deel uit van de Vrijwillige Landstorm.33) Rien Wandel was ook bij het verzet betrokken, aanvankelijk in zijn woonplaats Oostburg maar in 1941 verhuisde hij naar Driebergen waar hij actief werd in de Landelijke Organisatie voor hulp aan onder duikers. Op zijn negentigste verjaardag op 31 januari 1984 ontving hij het verzetsherden- kingskruis. Na de Tweede Wereldoorlog ves tigde het echtpaar zich te West-Souburg. Daar overleed Marinus Wandel op 4 maart 1985.34) Van Marinus Wandel is een dagboek bekend waarin ook passages zijn opgenomen over de contacten met zijn neef Nicolaas Corstanje. Op 14 maart 1944 noteerde Rien Wandel dat op zaterdagavond Nico met zijn verloofde kwam om nog een paar dagen in ons midden te blijven en afscheid te nemen alvorens de grote reis (Engeland via België, Frankrijk, Spanje) aan te vangen. Vervolgens lezen we dat de reis niet doorging omdat enkele dingen nog geregeld moesten worden. Corstanje keerde vervolgens terug naar Varsseveld. Mogelijk ging de brief ook over een overtocht naar Engeland die niet door kon gaan als gevolg van verraad. Bekend is dat omstreeks die periode het Englandspiel werd ontdekt, waardoor er geen geheimagen ten meer naar Engeland konden.35) Verloofde Nico Corstanje was verloofd met Lien Willeboer. Zij is in 1921 te Kapelle geboren als Paulina Willeboer, uit het op 25 augustus 1920 gesloten huwelijk tussen Laurens Willeboer, 27 jaar, geboren te Kapelle, boomkweker en Maatje Polderman, 28 jaar, geboren te Middelburg. Vader Lau Willeboer had een leidinggevende functie bij boomkwekerij Van der Have te Kapelle. Na de Tweede Wereldoorlog is Lien Willeboer op 15 april 1948 te Kapelle gehuwd met Jan Metz, waarna zij naar Den Haag is vertrokken. Metz had een functie bij de PTT op directieniveau.36) 10

De Spuije | 2020 | | pagina 12