Zijn verzetswerk deed hij wel met overtuiging. Over de bevrijding in Goes: op 28/29 oktober is Goes bevrijd. Ik herinner me nog dat we angstig waren, niet wetend wat ons te wachten stond. We waren met ons vieren thuis, vader, moeder, een zus en ik. We zijn toen de hele nacht opge bleven. Juist op die dag is Nico gefusilleerd. We wisten dat niet, maar het was of we dit voorvoelden.37) Vrije stemmen van de Ganzestad Op 19 mei 1945 wordt er door de familie Corstanje een overlijdensbericht verzonden met als tekst: Heden bereikte ons het droevig bericht, dat 28 October 1944 te Den Haag op 25-jarigen leeftijd door den bezetter is gefusilleerd, onze lieve NICO. Deze rouwkaart is ondertekend door zijn ouders, broer en zussen. Tot de ondertekenaars behoren ook zijn verloofde Lien Willeboer met haar ouders, zus en verloofde.38) Een advertentie met dezelfde tekst verschijnt in Vrije Stemmen, Dagblad voor Zeeland op 23 mei 1945. In dezelfde krant verschijnt er op 16 juni 1945 een dankbetuiging.39) In de aanloop naar de bevrijding verscheen vanaf 7 september 1944 Vrije stemmen uit de Ganzestad wekelijks in Goes. Het was een een voudig, tweezijdig gestencild illegaal pamflet waar berichten over de op handen zijnde bevrijding werden gepubliceerd. Het blaadje is tot aan de bevrijding van Goes op 29 oktober 1944 verschenen. Afb. 9. Boerderij Aaltenseweg 105 te Varsseveld, waar Nicolaas Corstanje onderge doken zou hebben gezeten. (Foto auteur.) Daarna werd het een krantje dat vanaf 4 november 1944 dagelijks verscheen. Eigenlijk nog steeds als pamflet met twee pagina's en op zaterdag met 4 pagina's. De redactie was geves tigd aan de Kerkstraat 40 te Goes en later aan de Beestenmarkt 2 te Goes. Vanaf 30 januari 1945 verscheen het in een iets groter formaat en was de naam van de krant Vrije Stemmen, dagblad voor Zeeland.40) Naamloos begraven Nadat Nico Corstanje met negen anderen op de Waaldorpervlakte was gefusilleerd, zijn alle lichamen in een naamloos graf begraven. In 1947 is het graf met de tien lichamen gevon den. Een van de slachtoffers kon niet worden geïdentificeerd. De stoffelijke resten werden overgebracht naar het laboratorium van de Dienst identificatie en berging van het minis terie van Oorlog. Toen ook hier identificatie niet mogelijk bleek zijn de resten herbegraven in het Nederlandse erehof op de gemeen telijke begraafplaats Rusthof te Leusden bij Amersfoort. In 2012 - toen de techniek met o.a. DNA veel verbeterd was - zijn onbekende personen weer opgegraven. Vergelijking met het DNA-profiel van zijn zus Sara Corstanje leverde toen een match op. In bijzijn van familieleden werd Nico Corstanje op 22 april 2013 herbegraven op het Nederlands ereveld te Loenen.41) In het archief van het NIOD liggen verschillende verklaringen en correspondentie over Nico Corstanje. Daarbij ook een handgeschreven briefje, als begeleiding bij een ingezonden formulier, van zijn moeder Maria Johanna Corstanje-Sinke: Hierbij de gegevens voor het formulier plus photo's. Nu laat ik het aan u over welke u er bij doet. Vlieger was zijn beroep in Den Helder 1940. Kantoorbediende in de bezettingstijd. Zijn laatste standplaats in onderduikerstijd was Den Haag vanaf mei 1943 tot 28 oktober 1944. Die ene foto is gemaakt tijdens het onderdui ken, en die in is namaak van een groot portret voor de familie omdat die er ook een wilde hebben. U zult het wel zien welke sur rogaat is. Hij is naar de Scheveningse gevan genis vervoerd, maar is daar maar een dag geweest. Omdat ze genoeg bewijsmateriaal hadden en hij de schuld allemaal op zich nam. 11

De Spuije | 2020 | | pagina 13