hï Afb. 2. Deze foto van Kornelia en haar vrien dinnetje Maatje die aan de arm hangen van de weesmoeder laat zien dat begin vorige eeuw de sfeer in het weeshuis best goed was. Dat is niet altijd zo geweest. Er waren goede en minder goede weesvaders en -moeders. (Collectie Anneke Nonnekes.) Zo veranderde haar leven toch nog ten goede. Toen de weduwnaar overleed en Kornelia wat moeilijk ter been werd, verhuisde ze naar een bejaardenhuis. Voor het eerst in 79 jaar kreeg ze een eigen kamertje! Anneke vond haar een bij zondere tante, die bescheiden was en altijd bang anderen tot last te zijn. Ze was intens gelukkig met de kleine dingen van het leven. Maar net als de vader van Anneke bleef ze gesloten als een oester over het weeshuis en de tijd erna. In 1999, op 95-jarige leeftijd, is ze na een ongelukkige val overleden. Afb. 3. Penning uitgebracht naar aanleiding van het driehonderdjarig bestaan van het weeshuis in Goes, 1628-1928. (Collectie Anneke Nonnekes, foto Adri Nonnekes.) De bijzondere geschiedenis in haar familie heeft Anneke erg geraakt. In 2017 was het honderd jaar geleden dat tante Kor en haar drie broers, in het weeshuis werden opgenomen. Een mooi moment om als een soort eerbetoon een beeld te maken van haar tante, die zo'n bewogen leven heeft gehad en toch zo oud is geworden. Het jurkje dat ze met beide handen vasthoudt en waar ze nadenkend naar kijkt, beeldt het verdriet uit afscheid te moeten nemen van haar eigen kleding, voortaan moet ze weeshuiskleding aan! De hoge plompe schoenen zeggen niets over een handicap van de tante maar is een vrijheid van de kunstenares... Bij het beeld hoort onderstaand gedicht: Kornelia Dirkje 1917 nooit meer iemands dochter zijn en zomeren in haar mooie jurk vanaf nu verwijst het weeshuiszwart naar 't noodlot dat haar overkwam nooit meer spelen in het vertrouwde huis of mama helpen bij 't zorgen voor haar kleine broer vanaf nu veel vragen en onzekerheid twee lege handen en zo goed als alles kwijt wat ze mocht houden waren haar namen oh ja, en ook haar tranen 14

De Spuije | 2020 | | pagina 16