Poldersedijk, de oudste dijk van Zuid-Beveland Om het zoute te weren en het zoete te bewaren Afb. 1. 17 Bas Chamuleau11 paktêf Palder Ntwu tvfonëppfdwr ArtfidMtefte ÜL\*V Heinkenszand Inleiding In de zomer van 2014 zijn de grondwerk zaamheden uitgevoerd in het kader van de verbreding Sloeweg (N62) en de afslag A58 Heinkenszand. Tijdens deze werkzaamheden werden enkele binnendijken doorgegraven. In oktober 2014 betrof dat de Poldersedijk (gemeente Goes) aan de noordzijde van de A58 (afb.1.). Archeoloog drs. J. Jongepier van Erfgoed Zeeland en B. Chamuleau van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland hebben het dijkprofiel van de doorgraving onderzocht en in beeld gebracht. Het doel van het onderzoek was het vaststellen van de archeologische en cultuurhistorische waarde van de Poldersedijk. Hieronder wordt voornamelijk ingegaan op de technische aspecten van de dijkbouw, waar het gaat om de locatie, de functie en de aanleg. De oudste dijken van westelijk Zuid-Beveland Dekker (1971 en 2007) wijst op het bestaan van lokale dijken zoals de Huisdijk en Dorpsstraat- Kosterdijk, de Weldijk en Evendamme alle bij Wemeldinge, de Hoven- en Hugendijk bij Nisse, de Zweedijk en Poppendijk bij Yerseke, Dijkwel bij Kapelle, Edelendijk bij Kloetinge.2) Volgens de kadastrale kaart van 1832 was er tussen Kapelle en Wemeldinge de Heijdijk bij de Lurpseweg. Dit zijn zomaar enige namen van lokale dijken uit de tiende en elfde eeuw die bekend zijn geworden. Topografische kaart van de onderzoek- locatie, Poldersedijk, 's-Heer Arendskerke.

De Spuije | 2020 | | pagina 19