V///A poe I gebied en I de Poel n poclgebied van Kattendijke HI poelgebied ten westen van Eversdijk TV Yerseker moer ringdijk ca. 1200, Afb. 2. Ringdijk rond Zuid-Beveland. (Dekker 1971.) •Vinnlngt De kleine woonkernen met boerderijen werden volgens onderzoekers na de storm vloed van 1014 beveiligd tegen de hoge vloeden door deze te bouwen op een geringe verhoging (woonhoogte). Kreken werden afgedamd en incidentele dijkjes aangelegd langs de actieve geulen, zoals bij Wemeldinge de Huisdijk tegen de Cutsee (eerste dijkjes langs restgeulen). De Dorpstraatdijk van Wemeldinge was een afdamming uit de elfde eeuw; deze werd daardoor aantrekkelijk voor bewoning. Ook langs de Hoofdstraat van Biezelinge, eveneens een geulafdamming, zijn bewoningssporen gevonden uit de elfde eeuw.3) De aanleg van de aansluitende ringdijk rond Zuid-Beveland vond hier plaats vanaf het tweede kwart van de twaalfde eeuw. Veel van deze en andere dijken en dammen vormden later onderdelen van deze interlokale ringdijk rond Zuid-Beveland. De Poldersedijk De meest westelijke dijk van het oude Waterschap de Brede Watering Bewesten Yerseke (westelijk Zuid-Beveland) is de Poldersedijk/Grote Dijk die tussen 's-Heer Arendskerke en Nisse ligt. Zeer waarschijnlijk is deze dijk rond de eerste helft van de twaalfde eeuw aangelegd. Bewijzen hiervoor zijn niet gevonden. Wel zijn er aanwijzingen gevonden die de noodzaak van het bedijken op die plaats rond de twaalfde eeuw aantonen. Ook is aangetoond dat rond die tijd de voorwaarden aanwezig waren om een interlokale dijk aan te leggen. Interlokale dijken rond de eilanden zullen langs de weg van geleidelijkheid tot stand zijn gekomen. Het was in de twaalfde eeuw en mogelijk ook eerder, gebruikelijk de doorgaande interlokale dijken op de klei-op-veen gronden van het oudland aan te leggen. Daarmee werden de landbouwgronden op de geulopvullingen ('kreekruggen') en de veenontgravingen ten behoeve van de zoutwinning beschermd. Dat de Poldersedijk ook is aangelegd op een bodem van klei-op-veen was dus zeer gebruikelijk in die tijd. Men had toen nog geen ervaringen met het sterk inklinken van deze natuurlijke bodem als gevolg van de bedijking en ontwatering. Het toen nog onbedijkte schorrenland werd tot dan toe door natuur lijke zee-afzettingen steeds opgehoogd. 18

De Spuije | 2020 | | pagina 20