Ongetwijfeld kort na de stichting van de Goese jaarmarkt (1417), acht dagen lang te houden in augustus, ontwikkelt zich in deze Zeeuwse stad een systeem van een viertal veerdiensten naar diverse steden en gewesten. De veer schuit op Zierikzee vaart ook op Kats, Emelisse, Dordrecht, Gorinchem en Steenbergen. Goese handelswaar komt zo eenvoudig naar Dordrecht en omgekeerd brengen Dordtse kooplieden hun goederen naar de Goese en andere jaarmark ten. Het Antwerpse Veer wordt aan het einde van de vijftiende eeuw het belangrijkste. Dit veer, kortweg aangeduid met het merctschip van der Goes, neemt vanaf 1494 ook Dordrecht en Steenbergen op als haltes. Als stapelplaats voor diverse goederen heeft Dordrecht in de veertiende eeuw een grote vinger in de pap van de graan- en zouthandel. In de stad dient alle zout op Dordtse schepen te worden overgeladen voordat van verder trans port sprake kan zijn. Diverse Zeeuwse steden ontvangen voor deze stapeldwang ontheffing. Goes niet, de stad is pas laat, maar met groot succes in het zout begonnen en heeft blijkbaar minder behoefte aan een dergelijk privilege. Goese zouthandelaren verkopen simpelweg hun zout in de vijftiende en zestiende eeuw in Dordt. Ook smokkel vanuit Goes naar Holland, buiten Dordrecht om, komt zeker voor. De lijnen tussen Goes en de zuidelijke Nederlanden lijken in deze tijd veel korter dan die naar het noorden. Geleidelijk aan komen steeds meer Hollandse schippers hun zout in Zeeland en Goes ophalen. Zij deinzen er niet voor terug om inferieur Hollands zout met het veel betere Zeeuwse zout te mengen en dit product dan met een vervalst Zeeuws zoutcertificaat te verkopen. Dat leidt aan de vooravond van de Opstand in 1567 nog tot een langlopend conflict met de stad Keulen. De Hollandse schippers die het vervoer van zout overnemen, zorgen in Goes voor het verdwijnen van de koopman-schipper, een zzp'er van de late middeleeuwen. Afb. 2. Dordrecht, stadsgezicht met de Nieuwe Haven en op de achtergrond de Grote kerk, staalgra vure, graveur Umbach, J./ontwerper Rohbock, L./drukker/uitgever Lange, G.G. (Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, Amersfoort/documentnummer G-227.) 29

De Spuije | 2020 | | pagina 31