31 Afb. 4. Model van een negentien- de-eeuwse poon, Duits binnen- vaartmuseum, Duisburg. (Foto Sir James, 2009.) De poon was een Zuid-Nederlands vrachtschip, varend van de dertiende tot de twintigste eeuw en sterk verwant aan de Noord Nederlandse tjalk. De stevens zijn gekromd en met een terugwijzende punt. Daardoor heeft het een mooi aanzicht en is vaak op schilderijen afgebeeld als een sieraad van de Nederlandse wateren. De grotere, vooral de Zeeuwse, ponen die als veerschip dienstdeden, waren vaak fraai beschilderd in frisse kleuren, wat uitzonderlijk was voor zeilende binnenschepen. (Bron: Wikipedia.) De kopers van een iets ouder schip zijn Hubrecht Doessen uit Wemeldinge in 1753 en Gerrit van de Velde uit Colijnsplaat in 1754. Het lijkt alsof Dordrecht in de negen tiende eeuw steeds verder weg van Goes komt te liggen. Door de aanleg van de Wilhelminapolder in 1809 verliest Goes veel betekenis als havenstad. Transport van goede ren, zeker ook van landbouwproducten uit deze polder, gaat daarna standaard naar Rotterdam. Ook veerdiensten, die rond 1850 met stoom boten worden uitgevoerd, doen de Maasstad aan, na een vermoedelijke tussenstop in Dordt. Per trein is Dordrecht vanuit het zuiden al wel vroeg bereikbaar, als in 1872 de enkele spoor brug over het Hollandsch Diep gebouwd wordt. Noten: 1) Tenzij anders vermeld zijn de bronnen: C. Dekker, Schamele Landstede, Goes 2002, pp. 132, 300, 382, 404-409, 420 en aantekeningen van Frank de Klerk uit het archief van het Schippersgilde van Goes. 2) Het mirakelboek van Dordrecht legt de verering van de relikwie van het Heilig Hout van Dordrecht vast. De Grote Kerk van die stad kreeg aan het begin van de vijftiende eeuw de beschikking over een fragment van het H. Kruis. Bij een brand in 1457 bleef de relikwie gespaard, wat tot een sterke toename van de ver ering van het cultusobject leidde. De wonderen die gebeurden nadat de relikwie in nood was aangeroepen, werden in het mirakelboek geboekstaafd. 3) Regionaal Archief Dordrecht, Watergerecht van Dordrecht, toegang 14 inventarissen 65 t/m 69.

De Spuije | 2020 | | pagina 33