Bij de lezing in Wolphaartsdijk waren aanzien lijke personen uit buurgemeenten aanwezig, zoals uit Kapelle. Wie zouden dat geweest zijn? Daar hebben we geen zwart op wit informatie over, maar we kunnen met een grote mate van waarschijnlijkheid aannemen dat in ieder geval Adriaan Nijssen erbij geweest is. Adriaan Nijssen was in de gemeente Kapelle, veel meer dan zijn collega-landbouwers, zeer vooruitstre vend, zijn tijd nogal vooruit. Ook in de plaatse lijke politiek en in het kerkelijk leven speelde hij een actieve en leidende rol. Zo lezen we in het verslag van de landbouw in de gemeente Kapelle over het jaar 1866 onder Afb. 3. Hoofdonderwijzer Abraham Visser (1828-1905). Gedurende de eerste periode van het bestaan van VIOS was zijn inbreng van groot belang. (Particuliere collectie). gewestelijk om elkander op het gebied van den landbouw voor te lichten en desnoodig gemeen schappelijk te handelen tot het aanschaffen van eenig hoogst nuttig werktuig dat voor één landbouwer allicht te kostbaar zoude zijn.3 De lezing van de heer Marlet had indruk gemaakt. In de week erna, op donderdag 18 januari werd in Wolphaartsdijk een landbouw- vereniging opgericht. Het vervolg op Wolphaartsdijk ingevoerde verbeteringen: Eene Amerikaansche ploeg werd voor het eerst gebruikt door den landbouwer A. Nijssen.4 In de Nieuwe Goessche Courant van 14 februari 1871 adverteerde boekhandel A.C. de Jonge te Goes met: Een werkje getiteld: Al doende leert men, of iets over het nut en de voordelen van land- bouw-werktuigen, door A. Nijssen Az., landbou wer te Kapelle. Prijs 30 cent. In 1871 stichtte Adriaan Nijssen samen met Marinus de Jager in de Ooststraat de meestoof De Nijverheid. Door de afloop van de meekrap teelt is deze maar enkele jaren als zodanig in bedrijf geweest.5' Oprichting van de landbouwvereniging in Kapelle De lezing van de heer Marlet had inderdaad veel indruk gemaakt, ook op de Kapellenaren die onder de toehoorders waren. We kunnen niet anders concluderen, want op maandag avond 22 januari 1877 werd in de dorpsherberg De Zwaan onder leiding van Adriaan Nijssen de oprichtingsvergadering van de landbouwver eniging belegd. Deze vergadering was terdege voorbereid want door een voorlopige commis sie werd al direct een concept voor de statuten van de op te richten vereniging aan de aanwezi gen gepresenteerd. Met een aantal van 28 personen, waaronder ook enkele niet-landbouwers, werd op deze avond de vereniging opgericht. In de Goessche Courant van donderdag 25 januari lezen we dat het doel van de vereniging als volgt werd omschreven: 1ste. het houden van geregelde vergaderingen ter bespreking van de belangen van landbouw en veeteelt; 2de. het doen houden van wetenschappelijke landbouwvoordrachten. In het bestuur werden gekozen: A. Nijssen Azn. voorzitter, J.J.C.R. van der Bilt secretaris, J. Oele Hzn. penningmeester, A. Meijaard en M. de Jager bestuursleden. De jaarlijkse contributie werd vastgesteld op 1,-. Om de avond van een vrolijke noot te voorzien was de heer H.G. Hartman, gemeentesecretaris van Goes uitgenodigd. Deze hield een ludieke voordracht. Op de eerstvolgende vergadering, op 19 februari, zal Oele spreken over de kenmerken eener goede melkkoe. Tijdens deze tweede vergadering werd op voorstel van de voorzit ter de naam van de vereniging vastgesteld: Vooruitgang is ons streven. 34

De Spuije | 2020 | | pagina 36