It Aye lie, De find bon wvorCeniging Voor- uitgang zij om ureotn beeft zich dezer dagen, ingevolge vroeger, zooals vrij meldden, genomen besluit, bjj gemotiveerd adrea gewend tot den minister van waterstaat, met verzoek bjj bet station alhier een goederenloodb te doen plaatsen. Een adres van adhaesio is tian deuzetfden minis ter verzond en, get eekend door 60 kooplieden en belanghebbenden Dat een bergplaats voor goe deren bier onmisbaar is, valt licht te begrijpen, danr er by bet vemenden zoowel nis by bet ontvangen der goederen veel so Lade wordt geleden wanneer zjj aan weer en wind zyn blootgesteld. Bg hel vervend en van kersen is het dezen zomer meer dan eenmaal gebeurd, dat er twintig tot dertig percent nadeel werd geleden, omdat de vruchten door hemelwater beschadigd werden. De koninklijke goedkeuring op de statuten van VIOS werd verkregen op 26 december 1884. Dit betekende voor de vereniging officiële erken ning als rechtspersoon. Tijdens de eerste vergadering werd de afspraak gemaakt om de vergaderingen afwisselend te houden in de herberg De Zwaan, de herberg Het Groene Woud en de herberg in Biezelinge. Na korte tijd werd echter besloten om alle vergaderingen in de herberg De Zwaan te houden. De opvolgende herbergiers stelden het vergaderlokaal kosteloos beschikbaar. De weduwe Hanson, die na het overlijden van haar man in 1900 herbergierster was, stelde in 1903 voor om voor iedere vergadering een bedrag van 1,- in rekening te brengen. Dit viel niet in goede aarde: De voorzitter M. Eversdijk deelt dit mede. Het gevolg van de onderhandeling van de voorzitter was, dat de wed. Hanson haar kamer als voorheen zou afstaan, doch had er het verzoek bijgevoegd, het spuwen en wat meer aanleiding kan geven tot het bevuilen der kamer na te laten.6) De leden, niet uitsluitend landbouwers Het aantal leden van de vereniging groeide gestaag, zodanig dat binnen vrij korte tijd een substantieel deel van de landbouwers lid was. Blijkbaar was het lidmaatschap van VIOS echter niet alleen interessant voor landbouwers, want we zien vooral gedurende de eerste decennia ook regelmatig dat niet-landbouwers op de ledenlijst verschijnen. Zelfs dat deze een min of meer actieve rol vertolken. Was het zo dat VIOS tevens een soort van dorpsvereniging was of was de verwevenheid van de inwoners met de landbouw van dien aard dat ze zich er als het ware onderdeel van voelden? Mogelijk beide.7) Zo zien we bijvoorbeeld de namen van notaris A. Gallis Merens, gemeentesecretaris WJ. van Dam, manufacturier H. Blok, herber gier J. Hanson, onderwijzers W.K.C. Schrier en A. van de Brugge. Toen in 1900 de schoenmaker J.F. Meeuse, die al een aantal jaren lid was, tot secretaris werd gekozen, merkte hij op dat het wellicht de voorkeur verdiende om een landbouwer in die functie te benoemen. Het bestuur wist hem er echter van te overtuigen dat hij de meest geschikte kandidaat was. Het meest op de voorgrond tredende lid onder de niet-landbouwers was A. Visser, vanaf 1859 hoofd van de lagere school in het dorp. Vanaf de oprichting van VIOS was hij er actief bij betrokken. Op een breed terrein fungeerde hij als raadgever, hij redigeerde de statuten, zorgde voor de erkenning als rechtspersoon, voerde de correspondentie met de gemeente en andere instanties. Talloze malen hield hij tijdens de vergaderingen voordrachten. Toen hij per 1 januari 1897 zijn lidmaatschap opzegde werd hij vanwege zijn verdiensten voor de vereniging tot erelid benoemd.8) Afb. 4. Een bericht in de Middelburgsche Courant van 5 december 1883 toont duidelijk aan dat de behoefte aan een goederenloods bij het station groot is. 35

De Spuije | 2020 | | pagina 37