Het behartigen van de belangen van de leden stond bij het bestuur van VIOS voorop. Toch gaf men er een enkele keer ook blijk van betrokken te zijn bij het wel en wee van de arbeiders en hun gezinnen. Een voorbeeld hiervan zien we in de winter van 1890-1891.10) Ten tijde van de decembervergadering 1890 lag door de extreme weersomstandigheden het werk op het land al enkele weken stil. De arbeiders zaten daardoor zonder inkomen thuis en waren voor het levensonderhoud van hun gezinnen aangewezen op de bedeling door het armbe stuur en de diaconie. Dit betekende bittere Algemeen maatschappelijke belangen In de beginperiode van het bestaan van de land- bouwvereniging werden regelmatig activiteiten ondernomen, die niet alleen voor de leden van belang waren, maar ook voor veel andere inwo ners. Vanaf 1868 was Kapelle per spoor bereik baar. Dit was om sneller en meer comfortabel te kunnen reizen een enorme verbetering. Maar niet alleen dat, ook voor aan- en afvoer van goederen was het zeer positief. De bijkomende voorzieningen waren echter minimaal. In 1883 was een actie van VIOS om bij het station een goederenloods gebouwd te krijgen succesvol. Het station was sinds 1868 alleen bereikbaar via een parallelweg (de huidige Stationsstraat) vanaf de spoorwegovergang aan het eind van de Biezelingsestraat. In 1887 werd op aandringen van VIOS de parallelweg in westelijke richting doorgetrokken tot aan de spoorwegovergang aan het eind van de Dijkwelsestraat. Ook de uit breiding van de los- en laadplaats bij het station kon enkele jaren later worden gerealiseerd. In 1887 werd eveneens, in samenwerking met de verenigingen in Kruiningen en Heinkenszand, met succes actie gevoerd ter verkrijging van veemarkten in Goes. In 1890 kwam de wenselijkheid van een weegbrug naar voren. Doordat de leden van VIOS vrijwel direct alle aandelen kochten en zo het benodigde kapitaal verschaften, kon in 1891 de weegbrug - op de hoek Biezelingsestraat- Stationsstraat - in gebruik worden genomen. Adriaan Nijssen, gedurende de eerste vijftien jaar voorzitter van de landbouwvereniging, was tevens wethouder van de gemeente Kapelle. Actief als hij was, zal hij zeker waar het kon zijn invloed aangewend hebben. Vermaak Eén van de geformuleerde doelstellingen van de vereniging was het doen houden van wetenschappelijke landbouwvoordrachten. Daar werd de nodige aandacht aan besteed, maar in de eerste periode zien we toch ook, zoals we in een eerdere paragraaf aanstipten, trekken van een dorps- c.q. gezelligheidsvereniging. Meerdere keren lezen we in de notulen teksten als: Nu krijgt den heer Joz. De Jonge het woord en leest een gesprek voor van een predikant met een dorpsrentenier, waarna den heer Van Dam voorleest: 't gelukkig boertje en boerinnetje. Of een voordracht over arme visschers. In het vanaf 1888 bewaard gebleven kasboek vinden we gegevens over de eenmaal per twee jaar georganiseerde plezierreizen, speelreizen, zoals men die vaak noemde. Gedeeltelijk werden de hieraan verbonden kosten uit de kas betaald, een ander deel kwam voor rekening van de deelnemers aan de reis. In 1889 werd uit de kas betaald voor de rijtoer 50,-. In 1891 was de penningmeester wat uitvoe riger in de omschrijving: Uitbetaald rijtoer Antwerpen. Station Kapelle 19,20; Tram Bergen op Zoom 26,-; 2 flessen brandewijn 2,50; Panorama 3,-; Tram 2,40; Diergaarde 0,40; 2 flessen wijn bij C. Markusse 3,-. De tweejaarlijkse reizen werden tot in de jaren dertig van de twintigste eeuw voortgezet. Op die manier werden veel plaatsen in Nederland en België bezocht. Vergadering 24 januari 1887. Met het oog op het 10-jarig bestaan der Vereeniging stelt de voorzitter namens 't bestuur voor, om dezen avond eenig geld uit de kas der Vereeniging te nemen om daarvan warmen wijn te drinken, welk voorstel algemeen wordt aangenomen. Mededogen met de minder bedeelden armoede.11) Op de convocatie voor de vergadering had voorzitter Adriaan Nijssen - zonder verdere omschrijving - vermeld dat er een gewichtig punt behandeld zou worden. Nieuwsgierigheid bracht veel leden er toe om de vergadering te bezoeken. Het bedoelde punt op de agenda bevatte het plan van enkele leden van het bestuur om een ijsfeest te organiseren voor de Kapellesche jeugd met het doel ieder naar zijne behoeften een prijs te geven; deze prijzen zouden kunnen bestaan uit spek en brood en voor de meer gegoeden uit snuisterijen. 37

De Spuije | 2020 | | pagina 39