Inhoud Woord vooraf Woord vooraf Bolwerk van verzet Frits de Kaart Kornelia Dirkje Hester van Rees Kees Bruijnes, portret van een Antilliaanse in streekdracht Hester van Rees Poldersedijk, de oudste dijk van Zuid-Beveland Bas Chamuleau De lijn Dordrecht-Goes Frank de Klerk en Hans Blok Landbouwvereniging 'Vooruitgang is ons streven' (VIOS), te Kapelle/ G.J. Lepoeter De Jorismeet in Wemeldinge Adri Haaij De Koenkelpot Maria P. Burger-de Dreu Activiteiten januari - april 2021 1 2 13 15 17 28 32 44 48 52 Na de zomer zijn de activiteiten van de Heemkundige Kring en de Vrienden van het Museum weer voorzichtig op gang gekomen. Zo zijn de uitgestelde jaarvergaderingen in september en oktober gehouden. Daarbij hebben verschillende bestuurswisselingen plaatsgevonden. Het is geen gewoonte om daar in de Spuije aandacht aan te besteden, maar voor een daarvan maken we deze keer een uitzondering. Ons redactielid Hanna van Boven is toegetreden tot zowel het bestuur van de Vrienden (als secretaris) als dat van de Heemkundige Kring. In het verleden is deze combinatie vaker voorgekomen en dat was indertijd goed voor de samenwerking tussen beide verenigingen. We vertrouwen erop dat dit ook in de toekomst het geval zal zijn. Het eerste artikel in deze Spuije gaat over verzetsstrijder Nicolaas Corstanje uit Goes. Frits de Kaart beschrijft het leven en verzetswerk van deze Goesenaar. Om te voorkomen dat hij als oud-militair naar Duitsland zou worden afgevoerd, dook hij onder in de Achterhoek waar hij het verzetswerk voortzette. Later vertrok hij naar Den Haag waar hij werd gearresteerd en kort daarna gefusilleerd op de Waalsdorpervlakte. In de twee volgende artikelen beschrijft Hester van Rees twee voorwerpen uit de collectie van het Historisch Museum De Bevelanden. Voorwerpen met een bijzonder verhaal. Het gaat daarbij om een beeldje van een weeshuiskind en een schilderij van een Antilliaans meisje in Zeeuwse streek dracht. Dat laatste is een bijzondere combinatie die weergeeft hoe het óók kan als twee culturen elkaar ontmoeten. Vervolgens gaan we ver terug in de tijd, naar de twaalfde eeuw. Toen werd een begin gemaakt met de aanleg van de ringdijk rond Zuid-Beveland. De Poldersedijk bij 's-Heer Arendskerke was daar een onderdeel van. Bas Chamuleau geeft een beschrijving van het ontstaan van het gebied, het Zwake-systeem en van de dijk zelf, die bij werkzaamheden aan de Sloeweg en de A58 doorge graven is. Dit maakte het mogelijk de activiteiten van vele generaties van dijkenbouwers in beeld te brengen. De jaren zeventig van de negentiende eeuw waren voor de Bevelandse boeren een slechte periode. Graanprijzen stonden onder zware druk door buitenlandse concurrentie en de meekrap teelt verdween door de uitvinding van synthetische kleurstoffen. In die situatie was er behoefte aan kennis en onderwijs. Landbouwvereniging 'Vooruitgang is ons streven', uit Kapelle wilde daar ook aan bijdragen. G.J. Lepoeter vertelt hoe de vereniging tot stand kwam en over de activiteiten, tot ze in 1991 werd opgeheven. Met deze en de andere artikelen in het winternummer van de Spuije wensen we u weer veel leesplezier. Bestuur en redactie 1

De Spuije | 2020 | | pagina 3