Afb. 6. Adriaan de Schipper (1902-1992). Na het aftreden van Marinus Bom in 1933 werd hij als voorzitter van VIOS benoemd. Hij bleef dit tot het opheffen van de vereniging in 1991. (Particuliere collectie). en 6.886 eitjes ingeleverd werden. Het was de jeugd die profiteerde: de klinkende munt was in de broekzakken van de Kapelsche jeugd terecht gekomen. Niet alle leden van VIOS waren enthousiast over de bestrijding van de mussen. In de notulen van de vergadering van 25 januari 1921 lezen we: Aan ingekomen stukken wordt een schrijven van A. van der Have voorgelezen, waarin hij als lid zich liet schrappen omdat hij moest meewerken om de musschenplaag te bestrijden en meende dat ze voor hem meer nut deden dan wel anders. Een begrijpelijke beslissing want Adriaan van der Have had een aanzienlijke oppervlakte boomkwekerij. Bij de bestrijding van luizen ondervond hij veel hulp van de mussen. In de vergadering van 14 december 1921 viel het besluit om de mussenverdelging te beëindigen. Lidmaatschap van de ZLM Zonder overdrijving kunnen we dit een heikel punt noemen. Voor het eerst in de notulen van de vergadering van 14 maart 1918 lezen we dat er van de zijde van de ZLM de suggestie komt om als vereniging het lidmaatschap aan te vragen. In breede trekken werd deze zaak voorgelegd, maar daar er weinig gevoelen voor dit toch anders zoo belangrijke punt bestond, werd dit verzoek met meerderheid van stemmen verworpen. Als dan een maand later, op 19 april de heer Van Dijk namens de ZLM een uiteenzetting geeft over de activiteiten in het belang van de hele Zeeuwse landbouw en de voordelen van toe treding belicht, wordt met algemene stemmen besloten om deze stap toch te zetten. Overhaast, want het bleek van korte duur te zijn. In de vergadering van 15 april 1920 werd duide lijk dat het merendeel van de aanwezigen het voorstel van M. Eversdijk, om het lidmaatschap weer op te zeggen, ondersteunde. In de vergadering van 16 november 1920 was opnieuw een spreker van de ZLM aanwezig. In de notulen van de vergadering van 13 december 1920 lezen we: We zijn van de ZLM af. Blijkbaar heerste een gevoel van opluchting. Op 4 december 1923 werd het opnieuw opgerakeld, met als conclusie: irritatie bij het merendeel van de aanwezigen. In 1929 werd in Goes een grote landbouwtentoonstelling georganiseerd. Leden van de ZLM hadden daar vrij toegang, anderen niet. Voor de zoveelste keer aanleiding voor discussie, echter zonder resultaat. 39

De Spuije | 2020 | | pagina 41