De Jorismeet in Wemeldinge Adri Haaij In het artikel Veldnamen in Wemeldinge nader gelokaliseerd, over veldnamen verkregen uit overlevering, uit transportakten en uit overlo pers, in de Spuije, aflevering 94, voorjaar 2015, is ook de veldnaam 'Jorismeet' aan de orde gesteld. De naam Jorismeet wordt in een notariële akte van 20 februari 1829 toegekend aan een perceel grond in de gemeente Wemeldinge, gelegen in de hoek daar het blauwe huis heeft gestaan. Bij de invoering van het kadaster in 1832 is dit het perceel sectie A nr. 2ll, vlakbij de Oude Polderweg. In een eerste aanvulling van het artikel is vermeld dat ook in de overloper van Wemeldinge van 1856 deze naam aan dit perceel wordt toegekend (zie de Spuije, afleve ring 96, winter 2015). De aanvulling in aflevering 96 van de Spuije sloten wij af met de opmerking dat de veldna men ons blijven boeien. En daar is niets teveel mee gezegd, want wij menen toch nog een keer te moeten terugkomen op de Jorismeet. Waar komt die naam vandaan, is er op enig moment een eigenaar of gebruiker met de naam Joris? In nagenoeg alle overlopers van Wemeldinge vanaf 1582 tot de leveringsakte van 20 febru ari 1829 kunnen wij dit perceel volgen, maar nergens komt bij een eigenaar of baander/ gebruiker de naam Joris voor. Ook niet bij de leveringen van het perceel in de schepenakten van Wemeldinge.1' Wel komt in de overloper van 1582 als baander Joris Jacopse voor, maar dat is bij het aangrenzende perceel (in 1832 perceel A nr. 218). Al met al een mager resultaat dus. Veldnamen afgeleid van de vorm van het perceel of het gebruik daarvan Er zijn natuurlijk ook veldnamen die een naam hebben gekregen die is gerelateerd aan de uiterlijke kenmerken van het perceel. De ver klaring van de naam van het perceel is dan vaak niet zo moeilijk. We geven hierna een drietal voorbeelden. Afb. 1. Bij de uitge voerde ruilverkaveling Kapelle-Wemeldinge in de vorige eeuw is het tracé van de Ruisweg verlegd en een deel van de vroegere Ruisweg is toen doodlopend geworden. Het dood lopende gedeelte is nu de Oude Ruisweg, waaraan camping De Rusen van de familie De Schipper is gelegen. (Fragment van Wemeldinge sectie A, tweede blad uit de Kadastrale Atlas van Zeeland 1832, serie Zuid-Beveland (3) Kapelle/Wemeldinge/ Schore en Vlake (2001). 44

De Spuije | 2020 | | pagina 46