Van de in totaal acht kinderen Corstanje bleken nog drie zussen van Nico Corstanje in leven te zijn, waarvan de jongste zus, de 85-jarige mevrouw J. Oudeman-Corstanje in Goes woont. Zij ging akkoord met een straatnaamvernoeming waarop de Heemkundige Kring De Bevelanden een brief stuurde naar het Goese gemeente bestuur. Mede door de publiciteit in de media kwamen er ook enthousiaste reacties van familieleden die buiten de provincie Zeeland wonen. En nog mooier: er kwam nieuwe informatie die een nieuw licht kon werpen op de persoon Nicolaas Corstanje. Vooral zijn nicht en neef Saskia en Jeroen van der Meer hebben veel onderzoek verricht. Hun moeder Suzanna van der Meer-Corstanje is een zus van Nico Corstanje. Het gezin Corstanje Wie was Nicolaas Corstanje? Uit wat voor gezin kwam hij? Nicolaas Corstanje kwam uit een gezin met acht kinderen, waarvan Nico de oudste was. Hij had nog een broer, Engel, en zes zussen. Zijn ouders waren Cornelis Abraham Corstanje en Maria Johanna Sinke. Zijn vader is op 9 januari 1891 te Goes geboren en op 15 april 1968 te Goes overleden. Zijn moeder is op 4 juli 1897 Afb. 3. Nicolaas Corstanje (1919-1944). geboren te Kruiningen en op 12 januari 1968 te Goes overleden. De ouders zijn op 28 september 1917 te Kapelle gehuwd. Op de huwelijksakte staat dat zijn vader op de huwelijksdatum in Rotterdam woonde. De vaders van bruid en bruidegom werkten beiden in de landbouw, Corstanje als veldarbeider en Sinke als landbou wersknecht. Als beroep van de bruidegom, de vader van Nico Corstanje, staat 'timmerman'.7) Op foto's staat moeder Maria Johanna Corstanje-Sinke in Zeeuwse klederdracht afgebeeld. Het gezin behoorde tot de gere formeerde kerk. In Goes kerkten zij in de Westerkerk bij dominee Willem Hendrik (Wim) van der Vegt (1895-1944). Veel verzetsstrijders uit Goes behoorden tot dit kerkgenootschap. Ook de dominee speelde daarin een rol. Hij preekte vanaf de kansel regelmatig over zaken die de Duitsers niet zinden. Daarnaast behoor den ook veel NSB'ers tot deze kerk, waaron der de familie van NSB-leider Dekker. Op 17 september 1943 was de dominee met enkele Goese verzetsstrijders met de trein onderweg naar een vergadering van de 'ondergrondse'. Bij de Vlakebrug werd de trein beschoten door de Engelsen. Ze overleefden het, maar enkelen, waaronder de dominee, raakten gewond. Door ontsteking van de wond overleed Wim van der Vegt op 11 februari 1944.8) Als eerbetoon werd in 2015 het plein voor de door de PKN in gebruik genomen kerk in Goes-Oost het Ds. W.H. van der Vegtplein genoemd.9) Het gezin Corstanje was een godsdienstig gezin. Naast trouw kerkbezoek waren verschillende kinderen actief in jongerengroepen en studie clubs van de gereformeerde kerk. Zo was Nico Corstanje lid van de jongemannenvereniging Het Mosterdzaadje. Dit was een landelijke organisatie die nog steeds voortleeft als vrije evangelisatiegroep. De naam is ontleend aan het evangelie van Marcus waarin hij zegt: Het Koninkrijk der hemelen is gelijk aan het mosterd zaadje, hetwelk een mens heeft genomen en in zijn akker gezaaid. Het is wel het kleinste van alle zaden, maar het groeit uit tot de grootste onder de planten.10 Op 27 december 1931 verliet Nico Corstanje de zondagsschool te Goes. Hij kreeg van de zondag schoolvereniging Bid en werk een zakbijbeltje, met de tekst: Uitgereikt aan Nico Corstanje Cz. 4

De Spuije | 2020 | | pagina 6