K J Op 28 september 1917 waren zijn ouders gehuwd en op 10 februari 1919 werd Nicolaas Corstanje als eerste kind geboren.12) Op 7 november 1921 werd hun tweede kind, dochter Jacoba Suzanna Corstanje geboren, voor de intimi Co, en op 18 april 1923 hun derde kind, Engel Corstanje.13) Hierna werden nog vijf dochters geboren. Beide zonen waren tijdens de Tweede Wereldoorlog actief in het verzet in Goes. De vader van Nico Corstanje was een hardwer kende en zeer gelovige man. Elke avond werd bij de maaltijd uit de bijbel gelezen. Op zondag ging men tweemaal naar de gereformeerde Westerkerk. De mannen en vrouwen zaten in de kerk gescheiden. Toen na de oorlog zoon Nico niet was teruggekeerd en zoon Engel naar Amerika was geëmigreerd zat vader Corstanje zonder zijn familieleden in het mannengedeelte. Zijn vrouw had zo met hem te doen dat ze naast hem ging zitten. Het werd gedoogd. Afb. 4. Woonhuis van de familie Duvekot op de J.A. van der Goeskade te Goes. (Particuliere collectie.) bij het verlaten der Zondagsschool. Verwezen wordt naar de tekst Lucas 2, vers 52: En Jezus nam toe in grootte en in wijsheid en in genade bij God en de menschen. In deze calvinistische geloofsovertuiging ligt ook het principe waarom de vader van Nicolaas Corstanje, Cornelis Abraham Corstanje, geen straat wilde vernoe men naar zijn zoon. Volgens de jongste zus van Nico was haar vader geen prater. Een straat naamvernoeming was een vorm van persoons verheerlijking. Dat was tegen zijn principes. Nico had zijn plicht gedaan. Daarmee was voor hem het boek gesloten en werd er nooit meer over gepraat.11* Vader had een timmerbedrijf en was een goede vakman. Nico had dit vak ook geleerd maar had daarnaast ook meer kennis van bedrijfskunde. Hij vond dat zijn vader een te laag bedrag voor zijn werkzaamheden berekende. Dat leverde nogal eens verschil van mening op. Vader durfde geen hogere prijs te vragen en Nico probeerde hem te overtuigen dit wel te doen. Nicht Saskia van der Meer: Als Nico zijn eigen zaak had kon hij het op zijn manier doen, maar nu besliste opa. Nico Corstanje was een uiterst serieuze jongen, hetgeen ook blijkt uit zijn geloofsbeleving en zijn betrokkenheid bij de kerk. Zijn broer Engel was veel speelser en was wel in voor een geintje. Nadat de familie kennis had genomen van de dood van Nico Corstanje heeft zijn moeder er twee jaar niet over gesproken. Een begrip als rouwverwerking kende men nog niet. Ook was er geen nazorg. Het paste ook in de geest van de tijd. Tegenslag moest je alleen verwerken, het was gewoon zo. Wie zal er in het calvinistische Nederland niet opgegroeid zijn met de tekst niet klagen maar dragen, waarbij er dan vaak aan werd toegevoegd en bidden om kracht. jM1 Afb. 5. Graanhandel van de familie Duvekot aan de J.A. van der Goeskade te Goes. (Particuliere collectie.) 5

De Spuije | 2020 | | pagina 7