Om meer inzicht te krijgen in de gezinssituatie van het gezin Corstanje is contact gezocht met een in Limburg woonachtige zus van Nico Corstanje. Het betreft Suzanna Corstanje (Suus), geboren 26 februari 1930, zij was het vierde kind in het gezin en de tweede dochter. Via haar dochter Saskia van der Meer werden de vragen beantwoord. Suus had als enige van de dochters van Corstanje wat meer onderwijs genoten. Volgens dochter Saskia was zij niet het type om als dienstmeisje te werken. Haar elf jaar oudere broer Nico had er voor gepleit dat Suus naar de mulo mocht. Nico en Suus droomden beiden over de toekomst na de oorlog. Nico zou piloot worden en Suus stewardess. In 1947 behaalde Suus haar mulodiploma te Goes. Haar broer Nico was omgekomen en haar broer Engel zat in Engeland. Suus wilde haar vleugels uitslaan. Weg uit Goes waar iedereen elkaar kende en waar het gezin Corstanje zwaar getroffen was door de oorlog. Ze werkte een jaar op het telefoonkantoor aan de Van der Spiegelstraat in Goes samen met Lina Willeboer, de verloofde van haar omgeko men broer Nico. Suus wilde naar Amerika. Voor de Tweede Wereldoorlog waren al een oom en tante van Nico Corstanje naar Amerika geëmi greerd. Na de bevrijding is zijn broer Engel daar ook naar toe gegaan. Suus had alle voorberei dingen al getroffen, alleen vader en moeder moesten nog voor toestemming tekenen. Moeder weigerde die toestemming. Ze was haar twee zoons al kwijt. Ook nog een dochter? Dat werd haar teveel. Omdat het 'Amerika-avontuur' niet door kon gaan is Suus naar Arnhem vertrokken om een opleiding tot verpleegster te volgen, ze was toen 18 jaar. Daar ontmoette ze haar latere echtgenoot Cornelis (Kees) van der Meer die op ziekenbezoek kwam. Op 19 maart 1954 zijn ze te Roermond getrouwd. Er werden in het gezin vier kinderen geboren. In het Limburgse Eijgelshoven begon echtgenoot Kees een privé- bibliotheek en later een tweedehands boekwin kel. Tot aan zijn overlijden op 76-jarige leeftijd heeft hij dit bedrijf gehad. Het was nog de tijd dat gehuwde vrouwen geen loonvormende arbeid mochten verrichten. Suus ging met haar verpleegstersopleiding vrijwilligerswerk doen. Dit bracht haar ook in het buitenland, zoals in de kibboets van het Israëlische Nes Ammim en het Surinaamse Paramaribo.14' Engel Corstanje ontving in 2003 de militaire onderscheiding het Mobilisatie-Oorlogskruis. Het is een onderscheiding voor oud-militairen die in de Tweede Wereldoorlog hebben gestre den tegen de Duitse bezetter. Tijdens de oorlog maakte hij deel uit van het ondergrondse verzet in Goes. Daar hielp hij onder meer bij het redden van de Stenen Brug in Goes, toen de Duitsers deze wilden opblazen. Na de bevrijding in 1945 vertrok hij naar Engeland, waar hij een opleiding bij de Royal Navy kreeg. Vanaf 1948 woonde hij in de Amerikaanse staat Michigan, waar hij een timmerbedrijf begon. Op 30 maart 2013 is hij overleden.15' Jaren dertig In 1935/1936 bezocht Nico Corstanje de avond opleiding van de Ambachtschool te Goes. Op de lijst van leerlingen komen we zijn naam tegen met de vermelding dat hij gedurende 26 weken tien uur per week deze opleiding bezocht. Uit deze lijst blijkt ook dat zijn stadgenoot en eveneens omgekomen verzetsstrijder Cornelis de Graaff in dezelfde periode gedurende 13 weken vijf uur per week deze opleiding volgde. Corstanje de opleiding timmeren en De Graaff de opleiding schilderen. Het schoolgeld voor het hele school jaar bedroeg voor Corstanje vier gulden en voor De Graaff vijf gulden.16' In 1935 ging Nico Corstanje aan het werk in het timmerbedrijf van zijn vader aan de Lange Vorststraat 10 te Goes. Van 26 juli 1937 tot 24 februari 1939, het moment waarop hij werd opgeroepen voor militaire dienst, werkte hij als leerling-timmerman op de leerschool van de timmerfabriek van de Koninklijke Maatschappij De Schelde (KMS), de scheepswerf te Vlissingen. Bij zijn vertrek ontving hij een getuigschrift waarbij gedrag, ijver en bekwaamheid als goed werden beoordeeld. Hij was verder lid van de Werkliedenvereniging De Scheldekas en werd lid van de vakbond, de Christelijke Metaalarbeidersbond.17' De timmermansopleiding had Corstanje gevolgd omdat zijn vader eigenlijk in hem, als zijn oudste zoon, een beoogd opvolger zag voor zijn tim merbedrijf aan de Lange Vorststraat 10 te Goes. Zowel uit het artikel van Boogaard, als uit het interview met zijn zus weten we dat zijn hart niet 6

De Spuije | 2020 | | pagina 8