19 De hartenprenten van Jantje de Prentenknipper In het Zeeuws Museum is een overzicht van zijn knipsels te zien. De tentoonstelling loopt tot 21 juni dus hopelijk heeft u nog de tijd om de prenten te bekijken, variërend van de intocht van Engelsen op Walcheren -werkelijk buiten gewoon knap uitgebeeld, Bijbelvoorstellingen, hofstedes, kerkboekprentjes, boekenleggers, driemasters onder vol zeil, of half getuigd, én hartenprenten, waarover nu meer. Het HMDB heeft vier hartenprenten in bezit, waarvan er een in bruikleen is gegeven aan het Zeeuws Museum. Een hartenprent kan gezien worden als een gelukwens. Centraal in de prent staat het hart met de gelukwens of de zegening, eromheen allerlei tekeningetjes, symbolen, vaak ook Bijbelse. Door de prent dubbel te vouwen en dan de figuurtjes of symbooltjes uit te snijden, verkreeg hij een mooie symmetrie aan weerszij den van het hart. De hartenprent in het Zeeuws Museum is gemaakt voor het huwelijk van Pieter Franciscus de Laat (molenaarsknecht) en Margaretha Verbeem (dienstbode) op 2 augustus 1866, omgeven door Bijbelse voorstellingen. Het is een huwelijksgeschenk van Joseph de Laat voor zijn broer, Pieter Franciscus. Zoals te lezen valt, wordt de aandacht gevestigd op huwelijkse trouw, elkander niet verlaten, elkaar raad en daad geven en zo zal het geluk steeds groter worden, gezegend met een 'spruit'. De vrije tekst in de prent is gebaseerd op Markus 10: 6: Van het begin der schepping heeft Hij hen als man en vrouw gemaakt; daarom zal een man zijn vader en moeder verlaten, en die twee zullen tot één vlees zijn. Hetgeen God samengevoegd heeft, scheide de mens niet... En verderop: wie zijn vrouw wegzendt en een andere trouwt, pleegt echtbreuk ten opzichte van haar; en indien zij haar man verlaat en een ander trouwt, pleegt zij echtbreuk. Je mag concluderen uit de tekst in deze harten- prent dat Jantje de Prentenknipper een gelovig man was. Hij zag de liefde tussen man en vrouw als een geschenk van God. Die gedachte bleef hij trouw óndanks zijn eigen moeizame leven, met acht kinderen uit het samenleven met zijn eerste vrouw, waarvan er drie al snel stierven; zijn tweede vrouw die na elf jaar huwelijk over leed; zijn derde vrouw die al na drie maanden Goes Den 16 Augustus 1866 Huwelijk gedenkstuk aan mijn broeder en zuster Het was in het hof van Eeden. Als men wel de schrift beschouwd Dat God Sprak met groote Reden, Adam ik schenk u eene Vrouw hoe nouw is tog den trouw gebonden, gelijk men leest in Markus 10 tweede Vlees is een geworden, ag verlaat elkander niet PREMO In het Bloemenhof van u leven, Daagd een bouwe hemelsBoog Gij hebt nu de hand gegeven, thart en hart so voor altoos jonggehuwde smaak genoegen, Dat dees hard u Brafheid biet Blijf bewaard van smart of Groeven, Altijd vrij van huisverdriet Kiest geen weReld dan elkander, Weest elkander Raad en Daad Stoord u Aan geen Raad van ander, zijn voor of tegen gaad Mind elkander dient aan Jezsus, wees een hegt een waardig paar u Geluk zal steeds vermeren, stapeld dan ook Jaaar op Jaar Kiest de Liefde Seld tot, en den trouw tot boosman uit Later vindt gij dan genegen, Al u Loon tot eene Spruid Nu wensch ik tot besluit Dat gij Man en Vrouw hierna als Bruid en bruidegom Bij Jesus op den troon Mag roepen Welkom Jesus is ons heil Met Liefde gedaan uwen Broeder die zig noemd JosePh de Laat overleed en de vierde vrouw waarmee hij trouwde en die al twee kinderen had. En ook ondanks het voortdurende geworstel om voldoende geld te verdienen. Zijn buitengewone talent om onderwerpen waar hij mee geconfronteerd werd, heel gedetailleerd

De Spuije | 2021 | | pagina 21