De Zeeuwse schipper Pieter de Waeijer de la Rue nader beschouwd Deel 1: 1720-1752 Hooggespannen verwachtingen (van Middelburg tot Kapelle) Boudewijn Huenges Wajer en Theo Wajer Afb. 1. Jan Brandes, Scheepsofficier schrijvend in zijn logboek. (Rijksmuseum Amsterdam NG-1985-7-1-149.) In 2014 werd een korte beschrijving gepu bliceerd in de Spuije over de loopbaan van Pieter de Waeijer de la Rue voor de Zeeuwse koopvaardij op de West en de Oost.1) Nader onderzoek leverde een groot aantal nieuwe feiten op over zijn loopbaan waarover in Middelburg en later in Zuid-Beveland hoge verwachtingen bestonden, maar die eind 1752 in een ongunstig tij kwam. De nieuwe feiten tot eind 1752 zijn in het onderstaande artikel verwerkt. De belangrijkste bronnen bij dit vervolgon derzoek waren het VOC-archief, het archief van de familie Radermacher en dat van de Admiraliteit in het Nationaal Archief te Den Haag, het VOC-archief te Jakarta (ARSIP), het archief van de Middelburgsche Commercie Compagnie (MCC) en het Oud-Rechterlijk Archief Zeeuwse Eilanden (RAZE), betref fende dat van de vierschaar van Kapelle in het Zeeuws Archief te Middelburg en het Oud Notarissen-archief van Goes in het Gemeentearchief aldaar.2) Pieter (de Waeijer) de la Rue, voorbestemd voor een snelle loopbaan in de scheepvaart Pieter de Waeijer de la Rue heette bij zijn geboorte in 1720 Pieter de la Rue. Zijn ouders waren beiden afkomstig uit Middelburg. Zijn vader was Jean de la Rue, vaandrig en diacoon en zijn moeder Johanna de Waeijer, jongere zus van de notaris Hermes de Waeijer. Hij was de vader van Petronella Robberdina de Waeijer met wie Pieter in haar woonplaats Kapelle in 1748 zou trouwen. De naam De la Rue was in Middelburg zeer bekend door de vermogende kaperbroers Pieter en Hendrik de la Rue. Een directe relatie tussen Pieter de Waeijer de la Rue met Pieter en Hendrik is niet gevonden. Het lijkt echter zeer aannemelijk dat Pieter de naam De Waeijer is gaan voeren in combinatie met De la Rue, om zich te onderscheiden van een andere vrijwel even oude mr. Pieter de la Rue uit de genoemde kapersfamilie, schrijver van diverse publicaties en lid van de magistratuur in Middelburg, maar ook om de achternaam van zijn moeder te behoeden voor uitsterven en die naam in ere te kunnen houden.34) Daarbij speelden zijn tante Apolonia de Waeijer en haar invloedrijke man Pieter Claudoré een belangrijke rol. Dit kinderloze echtpaar zorgde voor de verdere opvoeding van Pieter toen die wees was geworden en voor zijn klaarstomen voor een leidinggevende functie in de scheepvaart. Het is bekend dat in die tijd bij families vaak meer dan één persoon betrokken was bij de zeevaart. Zo ook twee vroeg overleden ooms van Pieter de Waeijer de la Rue, namelijk Pieter de Waeijer en Jan de Waijer.5) Maar ook Jean Dominicus de la Rue uit Middelburg, die mogelijk een neef was van Pieter (de Waeijer) de la Rue.6) 24

De Spuije | 2021 | | pagina 26