Omdat voor de tuberculosebestrijding veel geld nodig was, werd een beroep gedaan op subsidies van onder andere de gemeente, de diaconie en het burgerlijk armbestuur, maar er werd ook geld ingezameld met het houden van bazaars. Een Kapels damescomité onder leiding van mevrouw Van der Have, mevrouw L. Lenshoek van Kerkwijk en mejuffrouw M. de Groene, organiseerde er een in 1930. Het geld was bestemd voor het verbeteren van woningen, bijdragen in de huishuur, kinderen werden uitgezonden met gunstige verblij dende resultaten, voor voldoende voeding aan t.b.c.-lijders werd gezorgd enz. Zangvereniging De Lofstem zou zorgen voor muzikale bijdra gen, zuster Scheffer studeerde iets in met de Kleine Kapellenaars en het bestuur van de veiling stelde ruimte ter beschikking. 7 Afb. 6. Opdracht ter gelegenheid van het ver krijgen van haar diploma verpleegkundige die Marijke van der Hoeven kreeg bij afronding van haar studie in Deventer, 1953. (Collectie E. van der Hoeven.) Dat bedrag kwam ten goede aan de tubercu losebestrijding. Die had een aparte begroting, met een tekort van 644,38. Wijkzuster E. Scheffer had in 1929 in totaal 3.970 bezoeken voor wijkverpleging afgelegd, waarvan 104 aan kraamvrouwen, achttien keer werd hulp verleend bij geboorte, zeventien keer na overlijden, negen keer bij een trans port en drie keer bij een ongeval. Daarnaast werd vele keren hulp verleend bij spreekuren van de dokter. Voor de tuberculosebestrijding had zuster Scheffer 623 bezoeken afgelegd, in 42 gezin nen. Een groot aantal, maar gelukkig mag gemeld worden, dat de ziekte niet heerscht in al de bezochte gezinnen. Verschillende bezoe ken gelden ter voorkoming van de gevreesde ziekte. 1929 was een jaar met relatief weinig tuberculosepatiënten, alleen in het koude voorjaar waren veel kinderen ziek. Een van hen was naar Domburg gestuurd om te her stellen, met goed resultaat. Naast al deze activiteiten had de wijkzuster ook nog 400 bezoeken voor de vereniging Maatschappelijke belangen van zenuw- en zielsziekten afgelegd. Deze bezoeken hadden een goed resultaat opgeleverd. De zuster werd dank gezegd voor haar vele werk en men besloot dat ze een telefoonaan sluiting zou krijgen.10) Van groot belang voor de behandeling van tuberculose waren de 'ligtenten', eigenlijk huisjes van hout, met veel ramen. De meeste waren voor één persoon, maar er waren ook tweepersoonstenten. Vaak waren er meerdere tuberculosepatiënten binnen een gezin. Ook in Kapelle waren ze beschikbaar. Ze stonden op erven, in tuinen, boomgaarden en soms ook in de wei. Patiënten verbleven daar dag en nacht, vaak voor langere tijd. Er waren vaste en draaibare ligtenten. De laatste kon men naar de zon of van de wind af richten. Met deze behande ling probeerde men met rust, gezonde lucht en licht de patiënt te genezen. Ook goede voeding maakte deel uit van de behandeling.11) In Kapelle stond er onder andere een ligtent bij de boerderij van de familie De Groene. Een van de dochters, Marie, had tuberculose en moest dagenlang in het huisje liggen. Het is er nog steeds, maar staat nu als tuinhuisje vast op de grond.12) f d&Ljtertfr '4, "f..- -J n'V f /ff f-T f St *L-. -£• f 'j J? 39

De Spuije | 2021 | | pagina 41