Naasting en aamboorden is een soort voor keursrecht bij eigendomsoverdrachten. Dit schept de mogelijkheid om onroerend goed in de familie te houden. In de schepenakten van Wemeldinge zien we dat daar regelmatig door familieleden een beroep op wordt gedaan en vaak met succes. In dit geval klopt het ook wel want Pieter Raas was getrouwd met Dignetje/ Dingenken Kuilenbroek, een zuster van Bartel Kuilenbroek. Bartel was getrouwd met Cornelia Huijbrechts Raas. De afspraken over de prijs en overige voorwaarden die Pieter Raas eerder had gemaakt met Johannus Josiaszoon, moest Bartel Kuilenbroek overnemen. Hoe dit alles in de praktijk in zijn werk ging blijft gissen. Het kan zijn dat een en ander de verhouding tussen Pieter Raas en zijn zwager Bartel Kuilenbroek enigszins bekoeld heeft! De boerderij ligt op 282 roeden eigen erf. Vlak daarbij ligt een vrone van 96 roeden. Hiervoor hebben wij bij de hoeve van de familie Kuilenbroek, gelegen aan de Oude Polderweg, vermeld dat het perceel genaamt de hofstee ook een vrone kan zijn en daarop oudere bebouwing kan hebben gelegen. De Maalkote ligt niet op een vrone en de vrone van 96 roeden is niet bebouwd. Maar als we historicus Dekker volgen, kan daarop oudere bebouwing hebben gelegen. De familie Kuilenbroek blijft 112 jaar lang het hof de Maalkote bewonen. Vier generaties Kuilenbroek, steeds van vader op zoon, hebben op de Maalkote lief en leed gedeeld. In de loop der jaren wordt door aankoop van grond de hoeve steeds wat groter. In 1747 was het op Zuid-Beveland erg onrus tig. De Fransen hadden Staats-Vlaanderen al veroverd en ook Bergen op Zoom ingenomen. De dreiging dat de Fransen de Westerschelde zouden oversteken om ook Zuid-Beveland te kunnen bezetten was reëel aanwezig. Op de dijken werd weer, zoals ook in de Tachtigjarige Oorlog, door de landwacht gepatrouilleerd en er werden ook weer, zoals toen, wachthuizen gebouwd. In Wemeldinge moeten de boeren met hun paarden en wagens assistentie verlenen aan de militairen. Ze zullen wel man schappen en materialen vervoerd hebben. Ook Huijbregt Bartelse Kuilenbroek is één van de boeren die hiervoor ingeschakeld wordt. De familie Kuilenbroek pacht ook grond van de parochie en de kerk van Wemeldinge.12) Hieruit zouden we de voorzichtige conclusie kunnen trekken dat de katholieke familie Kuilenbroek in Wemeldinge niet (al te zeer) achtergesteld/ gediscrimineerd werd ten opzichte van de gereformeerden. Dat weten we natuurlijk niet zeker. In de negentiende eeuw heeft Pieter Verlare, burgemeester van Wemeldinge in de periode 1832-1850, een geslachtsregister opge maakt van de inwoners van Wemeldinge over de periode 1682-1849. Dat is voor mensen die genealogisch onderzoek doen een prachtig stuk. In het register zijn de kinderen vermeld van het echtpaar Hubrecht Kuilenbroek en Geertruid Raas. Ook staat erbij dat Hubrecht een zoon is van Bartel Hubrechtse Kuilenbroek en Anthonia Jans Ackda. Beide vrouwen kwamen van elders en waren roomsgezind, aldus de aantekening van de burgemeester. Verlare heeft het register opgemaakt toen de familie Kuilenbroek al uit Wemeldinge was vertrokken. Kennelijk vond de burgemeester het bijzonder dat er in zijn gemeente een katholieke familie woonde en heeft hij daarom zijn extra aantekening in het register gemaakt. Toch wel fijn voor de familie dat ze destijds in het buitengebied van Wemeldinge woonden. Op 20 februari 1829 wordt de boerderij met in totaal ruim 28 bunder (hectare) grond door Huibregt Kuilenbroek, gehuwd met Geertruid Raas, van de hand gedaan. De hoeve is in de gemeenteherberg van Wemeldinge publiek verkocht. Er lagen ook enkele percelen grond in de gemeente Kapelle en Yerseke. Koper van de hoeve met enkele percelen grond is Pieter Johannes Spaan, makelaar, wonende te Middelburg. De verkoper en zijn gezin mogen nog tot 1 mei 1829 op de hofstede blijven wonen. In maart wordt op de hoeve een publieke verkoping gehouden voor de veestapel, boereninspan, etc. van Huibregt Kuilenbroek.13) Het echtpaar Kuilenbroek vertrekt daarna met twee kinderen naar 's-Gravenpolder. Huibregt is daar koemel ker. Ze blijven er niet lang, want in 1832 worden ze in het bevolkingsregister van Hoedekenskerke ingeschreven. In 1839 verkoopt P.J. Spaan, laatst kapitein bij de Zeeuwsche mobiele schutterij, de Maalkote aan Jan Cornelis Dekker, winkelier te Wemeldinge. 44

De Spuije | 2021 | | pagina 46