Middeleeuwse verrassingen uit Kruiningen ,4 Sjaan zegt daarover: Natuurlijk kende ik de merklappen, maar door deze tentoonstelling ben ik zoveel meer te weten gekomen over al die verschillende motieven en de betekenis van symbolen. De collectie van zo'n bekende Zeeuwse familie Trimpe maakt het verhaal over overlevering van motieven heel concreet. Ik heb ervan genoten! Missie geslaagd! 18 Afb. 1. Het dorp van Kruiningen volgens de gedigitaliseerde kadastrale minuut uit het begin van de negentiende eeuw. 1: betreft de locatie van het stenen huis (Kasteel van Kruiningen). 2: geeft de locatie van de kerk weer waaronder het neerhof zou zijn gesitueerd. 3: betreft de gracht rondom het dorp waarvan het volledige verloop middels een dikke blauwe lijn is gereconstrueerd. 4: is de locatie van de ridderhofstede Voorhout. (Artefact! E. Coppens.) 19 Afb. 5. Merklap met diverse motieven. (Collectie HMDB, foto Koen van Rooijen.) Koen op zoek gegaan naar de maaksters. Hij wist aan de hand van archiefonderzoek vele namen boven water te halen. Het werd een reis door een stamboom. De toeschouwer wordt via een filmpje meegenomen op die reis en ook de betekenis van symbolen wordt in een fraaie presentatie zichtbaar gemaakt. De nieuwe wisselexpositie past geheel in de rijke traditie van het HMDB in het tonen van merklappen. Het is bewonderenswaardig dat het museum er telkens in slaagt om weer nieuwe en boeiende invalshoeken aan te bieden. Met dank aan Sjaan Huissoon en Koen van Rooijen. Noot: 1. www.onderwijsgeschiedenis.nl. Tekst: E. Coppens en K-J.R. Kerckhaert; redactie archeologische rapportage: M. van den Berg De afgelopen 20 jaar is in Kruiningen met regelmaat archeologisch onderzoek uitgevoerd. De resultaten daarvan geven inzicht in onder andere het laat-middeleeuwse/vroeg-nieuw- tijdse verleden van dit Zeeuwse dorp. Soms bevestigen onderzoeken wat al bekend is, regelmatig leveren ze ook nieuwe inzichten op. Vooral dat laatste is reden voor een artikel. In dit artikel schetsen we eerst de beknopte landschappelijke en bekende laat-middel- eeuwse/vroeg-nieuwtijdse historische context. Vervolgens laten we zien hoe de omgang met archeologie in de afgelopen 30 jaar is veranderd, laten we de nieuwe gegevens uit archeologisch onderzoek voorbij komen en tot slot formuleren we een paar vragen op basis van de resultaten die mogelijk door toekomstig onderzoek kunnen worden beantwoord. Historische en landschappelijke context De oudst bewaarde vermelding van Kruiningen dateert uit het begin van de dertiende eeuw. 0 5p igg m 1LJII m water O wegen dijken percelen kerken e.d, friinn Ci;nn

De Spuije | 2021 | | pagina 11