,*<R, W Q -tM - l cS1 jdm 21 c-dsm üjooo 61^00 Afb. 2. Plattegrond met daarop aangegeven de in de tekst besproken onderzoeken. 1 is het onder zoek aan de Markt 17-21 en de Langeviele, 2 is het rioleringsonderzoek aan de Meidam, 3 is het onderzoek bij de herinrichting van het Oude Plein, 4 is het onderzoek Meidam Slotstraat, 5 is het onderzoek Meidam Oude Plein, 6 is het onderzoek aan de Slotstraat 7-13 en 7 is het onderzoek aan de Markt 3-5. (Erfgoed Zeeland, K.-J.R. Kerckhaert.) De naam zou verwijzen naar een hoger gelegen gebied in een verder natte of waterrijke omge ving.1' Aangenomen wordt dat de kern van het dorp bestond uit een motte met een stenen huis (later het kasteel van Kruiningen). Waarschijnlijk lag hierbij ook een lager gelegen neerhof met enkele houten boerderijen. Het stenen huis en mogelijk ook de neerhof waren omgracht. Veel - gedetailleerde - gegevens over dit stenen huis en zijn neerhof zijn niet bekend.2) De gracht rondom het kasteel heeft enkele eeuwen overleefd. Op de kadastrale minuut uit het begin van de negentiende eeuw is de gracht rondom het 'stenen huis' nog volledig intact. Ook ter hoogte van de Meidam is dan een gracht aanwezig, mogelijk is hier sprake van een derde gracht, namelijk een die rondom het volledige dorp gelopen heeft. Verderop is de loop van deze gracht dan te reconstrueren op basis van de perceelsgrenzen. Net ten oosten van dit alles bevond zich de ridderhofstede Voorhout, gesticht rond het einde van de late middeleeu wen, in de tweede helft van de veertiende eeuw. Ook deze hofstede was voorzien van een gracht die in het begin van de negentiende eeuw nog zichtbaar was. Zie voor een verbeelding van het hierboven beschrevene afbeelding 1. Onderzoek in Kruinigen In 2003 voerden de bedrijven Archeomedia en ADC onderzoek uit aan de Markt 17-21 en de achterliggende Langeviele (afbeelding 2, nr.1). Zoals verwacht troffen de onderzoekers hierbij resten van woonhuizen aan daterend uit de dertiende eeuw tot en met de twintigste eeuw. Ditzelfde beeld werd ook waargenomen tijdens het onderzoek aan de Markt 3-5 uitgevoerd door Artefact!. Bij het onderzoek aan de Markt 17-21 en de Langeviele troffen de archeologen bovendien sporen aan van de eerder genoemde dorpsgracht. Deze lag ter hoogte van de Langeviele (zie afbeelding 3). 20 Afb. 3. Ter hoogte van de Langeviele geeft de letter A de locatie van de gracht aan. (Erfgoed Zeeland, K.-J.R. Kerckhaert.) Meer gegevens over de gracht zijn in 2003 niet verzameld. Tijdens recentere onderzoeken langs de Slotstraat (afbeelding 2, nr. 4 en 6) en Meidam (afbeelding 2 nr. 2) kwamen wel meer gegevens over de gracht aan het licht. Zo weten we nu dat de gracht minimaal 12 meter breed was aan de bovenzijde en op het diepste punt 2,23 meter diep. Het verloop van de gracht in het onder zoek van de Meidam en de Slotstraat komt overeen met de grenzen die staan weergegeven op het negentiende-eeuwse minuutplan. Het onderzoek aan het Oude Plein (afbeelding 2, nr. 3) leverde dan weer een zeer interes sant beeld op over de bewoning. Tot dan toe dachten we dat de middeleeuwse bebouwing zich voornamelijk langs de Hoofdstraat en de markt bevond. Het onderzoek aan het Oude Plein veranderde dit beeld. Tijdens dit onder zoek werden verschillende resten van bakste nen huizen en minimaal twee bestrate paden aangetroffen. Om hoeveel huizen het gaat, is niet bekend; daarvoor was de ontgraving te beperkt. Mogelijk stond één van de twee paden in verbinding met de Hoofdstraat. Dit betekent dat niet alleen langs de Hoofdstraat bewoning aanwezig was, maar dat zich in de late middeleeuwen ook ter hoogte van het Oude Plein een woonblok bevond. Deze woningen zijn tot aan de onder zijde van de fundering gesloopt om plaats te maken voor jongere bebouwing, waaronder een brouwerij die daar in de zeventiende eeuw is gebouwd. Eén van de funderingen van de brouwerij rustte op drie grote, bewerkte stenen (afbeelding 4). Het betreft een deel van een monumentale stenen trap. Over de precieze her komst van deze drie stenen kan geen uitsluitsel worden gegeven, maar ze zijn mogelijk afkom stig van het voormalige kasteel van Kruiningen. Ten noorden van dit woonblok (afbeelding 2, nr. 4 en 5) zijn langs de dorpsgracht twee losse woningen gevonden, uit de late middeleeuwen of vroege nieuwe tijd.

De Spuije | 2021 | | pagina 12