Zeeland 1MQ Boekindruk: Zeeland 1940 Bewogen dagen, 10-27 mei Bewogen degen van 10-27 mei Ton Goossens, Zeeland 1940 Bewogen dagen 10-27 mei. Eigen uitgave, hardcover, 496 pagi na's, rijk geïllustreerd en met situatiekaarten ISBN 978-90-801132-0-6. Prijs 32,90. Bij het lezen van dit boek kwam bij mij de uitdrukking op die ik gehoord had op de lagere school bij geschiedenis: redeloos, radeloos en reddeloos. Die werd gebruikt na de gezamen lijke aanval in 1672 van ons land door Engeland, Frankrijk en de bisdommen Münster en Keulen. Het Rampjaar. Nu leek de situatie in de meidagen in Zeeland hier ook erg op, de regering en het koningshuis waren overhaast gevlucht met medeneming van de goudvoorraad. Gevlucht naar Engeland en niet naar Zeeland waar doorgevochten werd. En ze wensten de opperbevelhebber van het leger, generaal Winkelman, die tegen deze desertie was, veel succes. De regering De Geer was duidelijk niet op zijn taak berekend en ging er vanuit dat de neutraliteit van Nederland, evenals in de Eerste Wereldoorlog, geres pecteerd zou worden. Op geen enkele wijze bleek dat de regering een goede analyse had gemaakt van de ontwikkelingen in Duitsland en de wereld. Een voorbeeld hiervan is dat vlak na de oorlogsverklaring en inval in Polen door de Duitsers, in september 1939, premier De Geer na de kabinetsformatie op vakantie ging in Duitsland! Zeeland Al snel capituleerde Nederland, behalve Zeeland, omdat de Belgen, Engelsen en met name de Fransen wel snel hadden gereageerd en troepen hadden gestuurd om de Duitsers de voortgang naar het strategische Zeeland te beletten. Zij zouden dat samen met de Nederlandse troepen trachten te realiseren. Er waren daarvoor al diverse linies aange legd, zoals de Bathlinie, de Zanddijklinie, de Kanaallinie (door Zuid-Beveland) en de Sloedamlinie. Men leek goed voorbereid en ook qua mankracht waren de geallieerden en de Nederlanders in het voordeel. Bij wat de eerste confrontatie had moeten zijn, bij de Bathlinie, bleken alle Nederlandse solda ten al verdwenen en gevlucht te zijn voordat er een schot was gelost. Afb. 1. Omslag van het boek. Pas bij de Zanddijk- en Kanaallinie was er tegenstand, voornamelijk geleverd door Franse troepen. In deel drie van het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog schreef dr. L. de Jong badinerend over deze Franse troepen als bepaald niet de beste die Frankrijk bezat, ze bestonden uit reservisten die ouder waren dan dertig jaar en hun kader niet uit beroepsofficieren. Ton Goossens laat in zijn boek Zeeland 1940 zien dat zij wel strijd lever den en effectief weerstand boden. De auteur geeft als verklaring voor de massale vlucht van de Nederlanders, dat de troepen bestonden uit mannen tussen 30-35 jaar met gezinnen en bedrijven die maandenlang tegen een geringe vergoeding in hun stellingen bivakkeerde. Dat resulteerde in een brede onwil om te vechten. Er was geen bereidheid om te sterven voor volk en vaderland, en zeker niet voor de koningin. Daar kwam bij dat de rest van Nederland had gecapituleerd en dat de Duitsers qua bewape ning en instelling superieur waren. 52 Aft). 2. Duitse infanteristen steken het Kanaal door Zuid-Beveland over. (Foto uit het boek.) Wat volgens Goosens ook een rol speelde was de chaos in de bevelvoering in Zeeland en de vlucht van de Zeeuwse bestuurders. Zoals commissaris van de Koningin (CvdK) Johan Quarles van Ufford die al direct na de capitula tie op 14 mei naar Oostburg vertrok. Een actie waarvan niemand kennis had. Ook de leden van Gedeputeerde Staten, op mr. P. Dieleman na, waren vertrokken of waren onvindbaar. Dieleman bleek zich later als zeer pro-Duits te ontpoppen. De commandant van de Zeeuwse troepen, schout-bij-nacht Hendrik van der Stad vertrok, onder strikte geheimhouding naar Breskens. Van der Stad droeg zijn troepen over aan de Franse generaals Durand en Deslaurens. Hun troepen vochten op Zuid-Beveland en bij de Sloedam. De Fransen leden vooral bij Kapelle zware verliezen en leverden hevige gevech ten, niet alleen bij Kapelle, maar ook aan de Sloedam. Doordat Van der Stad en zijn staf en de CvdK naar Zeeuws-Vlaanderen vluchtten had Zeeland geen effectief militair- en burgerbe- stuur meer. De Fransen benoemden vervolgens admiraal Charles Platon tot gouverneur van Walcheren. Met deze admiraal zou het nog slecht aflopen, Goossens meldt dat Platon ein digde als lid van de Vichy-regering en daarom in 1944 werd gefusilleerd. Kortom, de houding van het provinciebestuur werkte demoraliserend voor burgers en sol daten. Het resultaat was dat in vier dagen tijd de vier linies waren doorbroken en de Duitsers tegen geringe verliezen Zeeland hadden bezet. Linies Ton Goossens beschrijft hoe in Zeeland maan denlang was gewerkt aan de Bathstelling, die in de hals van Zuid-Beveland de toegang tot het schiereiland afsloot. De acht kilometer brede Zanddijkstelling vormde de hoofdverdediging van Zuid-Beveland. Bewoners uit de gemeen ten Rilland, Bath, Waarde en Krabbendijke moesten geëvacueerd worden omdat polders onder water werden gezet, schrijft Goossens verder. Hij vindt het nog altijd ongelooflijk dat de Duitsers in slechts drie dagen tijd op Walcheren stonden. Ze hadden goed materieel, waren getraind en bekwaam. Zodra zij in beeld kwamen en schoten, verlieten de Nederlandse soldaten de zorgvuldig opgebouwde stellingen zonder het eiland te verdedigen, zo vertelde de auteur in een interview met Jan van Damme in de PZC op 10 mei 2021. Zo was kapitein Mulder al snel met zijn compagnie (gelegerd aan de Bathlinie) met vissersboten gevlucht vanuit de haven van Bath naar Zeeuws-Vlaanderen. Goossens schetst in een apart hoofdstuk de oorzaken van de snelle nederlaag en besteedt daarbij ook aandacht aan de falende bestuur ders en bevelvoerders. Quarles van Ufford die al genoemd werd bij zijn overhaast vertrek naar Oostburg, wordt geschetst als een afstandelijke aristocraat die vond dat hij alleen verant woording had af te leggen aan de Kroon. Als voorbeeld van de houding van de losgezongen CvdK geeft Goossens aan dat hij in Oostburg op 18 mei nog een telegram stuurde aan alle 53

De Spuije | 2021 | | pagina 28